Druhy čajů - rozdělení čajů podle způsobu zpracování

I když známe čaje bílé, žluté, červené, zelené, černé ..... všechny druhy pocházejí v podstatě z jedné rostliny, Čajovníku čínského a jeho kultivarů. To, jaký druh čaje z lístků nakonec vznikne, záleží na způsobu jejich zpracování.

Čaj černý / červený

V Číně se černým čajům kvůli barvě jejich nálevu říká červené. No a co si budem povídat, pojem "červený" zní i poněkud exotičněji a nevšedněji ;), ale jinak čaj černý a červený je vlastně totéž. Sušené lístky černého čaje získaly svou černou / hnědou barvu díky oxidaci, tj. působením vzduchu. Sklizené čajové lístky se nechají zavadnout, pak se rolují či jinak tvarují. Při tomto tvarování dojde k narušení buněčné struktury lístků a působením vzduchu (oxidace) lístky začnou tmavnout (stejně tak, jako třeba nakousnuté jablko). Na závěr se usuší. Podrobný postup ruční výroby černého čaje v indickém Darjeelingu jsem sepsala tady.

Aktuální nabídku černých / červených čajů najdeš tady.

Čaj zelený

U zeleného čaje jde o to, aby lístky oxidací neprošly a zůstaly zelené. Proto po sklizni musejí projít tepelnou úpravou, aby v nich oxidace nenastala. Dělá se to buď parou (Japonsko) nebo na suchých rozpálených wocích (Čína). Poté se lísky rolují a následně usuší.

Aktuální nabídku zelených čajů najdeš tady.

Čaj modrozelený / polozelený / Oolong

U oolongu o oxidaci stojíme. Ale jen o částečnou. Podle míry oxidace se oolongy dělí na lehce oxidované (zelené oolongy) a více oxidované (tmavé oolongy). Ve výrobním procesu je navíc ještě pár kroků, jako například lehoučké natřásání lístků, aby v nich pak krátká oxidace nastala. Často se oolongy také praží. Podrobný popis výroby oolongu o tom, jak ho vyrábějí v Nilgiris, indických Modrých horách, jsem sepsala tady.

Aktuální nabídku čajů oolong najdeš tady.

Čaj bílý

Bílý čaj ze všech čajů je nejméně zpracovaný. Je to jako když bys sušil bylinky. Lístky se sklidí a dají se sušit ven či do větrané místnosti. Pokud se suší v pecích, tak se lístky nechají nejdříve zavadnout. Kdyby Tě o bílém čaji zajímalo víc, včetně toho, jak jsem si udělala bílý čaj Silver needle z tipsů natrhaných v Indonésii nebo něco jako Pai Mu Tan (Bílou pivoňku) z lístků natrhaných v indickém Darjeelingu, tak mrkni na tento článek.

Aktuální nabídku bílých čajů najdeš tady.

Čaj žlutý

Postup na výrobu žlutého čaje si Číňané dlouho přísně střežili. Každý farmář má svůj postup, ale může to vypadat třeba tak, že se čajové lístky nechají nejdříve krátce zavadnout, pak se lehce vytvarují, nato se přikryjí vlhkou látkou a nechají "odpočinout", znovu se rozprostřou, pak se krátce suší, opět přikryjí vlhkou látkou a pak se dosuší kompletně. Některé žluté čaje se navíc praží.

Aktuální nabídku žlutých čajů najdeš tady.

Čaj tmavý / Pu erh

Pu erh je město v čínské provincii Yunnan, takže ho mají v názvu všechny čaje, které odtud pocházejí. Ovšem jako tmavé čaje jsou označovány pouze ty, které jsou dodatečně fermentované a ty mají kolébku právě v Pu erhu. Čajové lístky se nejdříve zahřejí. Potom se v nich fermentační proces uměle vyvolá, nechají se plně zfermentovat a získají tak zemitou příchuť, kterou někteří milují a jiní nenávidí.

Aktuální nabídku čajů pu erh najdeš tady.

Líbil se Ti článek?

Pokud ano a ještě neodebíráš Občasník Čajových Bedýnek, tak se k jeho odběru můžeš přihlásit tady, aby Ti žádný nový článek neuniknul. A neboj, častějc než 1x za měsíc to nebude ;)

Související články

  • Některé odstíny čajových nálevů
  • Předpěstovávání sazenic čajovníku na Srí Lance
  • Zpracovávání černého čaje na Srí Lance