Bubble tea

Původ bubble tea, složení, kauzičky a pár receptů na bubble tea přímo z mé cesty na Taiwan.

Bubble tea je osvěžující, povzbuzující a mega variabilní drink, který Tě zasytí a postará se o dobrou náladu. Pokud miluješ žvýkavou konzistenci, tak bubble tea je přesně to, co hledáš. Nevím, z čeho se bubble tea dělá v Čechách, ale dojela jsem si pro něj přímo ke zdroji, tedy na Taiwan, a tam používaj jen ty nej čaje, který by Ti často nepřipravily v leckteré české čajovně, a ze kterých bys měl oči navrch hlavy. Fakt bomba. Pár skvělých taiwanských čajů jsem také dovezla, kdyby něco ;)

Co je to bubble tea

Bubble tea je nápoj, který je původem z Taiwanu a je tam opravdu hodně populární. Bubble tea má dokonce i svůj svátek (něco jako Národní den bubble tea), který připadá na 30. dubna. Jde o většinou ledový čaj (ale může mít i teplou podobu), jehož základem je výluh z kvalitního čaje a želatinové kuličky. Čaj může být oslazený i obohacený o různé džusy, sirupy či mléko nebo také úplně čistý přírodní čaj bez jakéhokoli oslazení či dochucení, prostě jen s ledem a želé kuličkami. Ke každému bubble tea taktéž dostaneš brčko, které je široké, aby jím želatinové kuličky prošly.

V Čechách sice bubble tea nemá zrovna nejlepší pověst (hlavně kvůli asi 10 let staré kauze firmy Bubbleology), ale co se týče taiwanského bubble tea, tak to je úplně jiná liga. Pravděpodobně ho totiž vynalezl velkej tea master a k jeho přípravě používal (a dodnes jeho zaměstnanci používají) jen ty nej čaje a žádná umělá barviva a spol. V jeho čajovně si můžeš dát ledový Dong Ding Oolong, zelený jarní oolong z Alishanu či i pu erh a spoustu dalších čajů zvučných jmen. Samozřejmě, že jsem na Taiwan vyrazila hlavně kvůli místním oolongům a jiným specialitkám bez želatiny a sirupů, každopádně bubble tea k místní kultuře neodmyslitelně patří, tak jsem ho nemohla vynechat a rozhodně jsem nelitovala.

Z čeho jsou želé kuličky či kostičky v bubble tea

Nejčastěji jde o kuličky ze škrobu z tapioky či sladkých brambor (batátů) nebo hlíz jiných rostlin (např. taro kuličky). Taktéž se používá želé z prášku „agar“, který pochází z mořských řas, které mají želatinovou texturu samy o sobě (už jako živé řasy ještě v moři) . Želatinové kuličky se dále smíchávají s dalšími ingrediencemi. Třeba grass jelly jsou želé kuličky či kostičky, které vznikly povařením tapiokového škrobu s rostlinou, která je víceméně „ségra“ máty. Hnědé kuličky jsou tapiokové kuličky naložené v sirupu z hnědého cukru. Taktéž se používá dužnina mladého kokosu nakrájená na kostičky, která má taktéž žvýkací konzistenci. Právě ta žvýkací konzistence je totiž to, co Taiwanci na želé kuličkách / kostičkách v bubble tea tak milují.

Jaký použít čaj na výrobu bubble tea a pár tipů, jak ho dochutit

Tak tady je to opravdu jen a jen na Tobě. Záleží s čím chceš čaj zkombinovat. Pokud s mlékem (v lepším případě smetanou) a cukrem, tak nejčastěji jsem ho viděla v kombinaci s černým čajem z Assamu či japonskou praženou Hojichou či tmavým čajem pu erh, ale i se zeleným oolongem. Do mléčných černých čajů často přidávali i pudding. Jinak mi chutnaly snad všechny kombinace, které jsem na Taiwanu vyzkoušela. Ať už jarní zelený oolong z Alishanu se šťávou z cukrové třtiny nebo grepovou nebo jahodovou šťávou. Skvělý byl i černý čaj s marakujou nebo opět jarní zelený oolong z Alishanu s limetkou a chia semínkama. Často šlo „pouze“ o čistý čaj s želé kuličkama bez cukru a čehokoli dalšího.

Co s tapiokovými kuličkami před přípravou bubble tea

Tapiokové kuličky uvař dle návodu. Vodu slij a nech vychladit. Můžeš taktéž naložit do cukrového sirupu z hnědého cukru.

Recepty na mléčný bubble tea

Na Taiwanu používají mlíko i do zelenýho bubble tea, takže můžeš použít víceméně libovolný taiwanský čaj. Pokud Ti to přijde jako drahá sranda, tak můžeš začít s levnějšími netaiwanskými modely. Třeba s černým čajem z Assamu či třeba zeleným čajem Chun mee či Gunpowder. Nech vychladit. Pokud bubble tea budeš chtít slazený, tak čaj oslaď ještě než vychladne, aby se cukr snadno rozpustil nebo použij cukrový sirup, ten můžeš dát i do studenýho čaje.

Do šejkru dej uvařené tapiokové kuličky cca na 1/4 - 1/3 objemu (ať už předem naložené v cukrovém sirupu či neoslazené), led, zalij 150 ml zchladlého čaje (opět dle libosti oslazeného či nikoli) a 150 ml mléka ideálně i s trochou smetany. Protřepej, přelij do sklenice, dej do ní tlusté brčko a máš hotovo. Inspiraci na hodně krémový mléčný čaj můžeš najít také v Thajsku. Je velmi podobný taiwanskému mléčnému bubble tea, jen bez želé kuliček.

Recepty na ovocný bubble tea

Do šejkru dej tapiokové kuličky (či jiné druhy želé), přidej led, zalij 250 ml zchladlého čaje (oslazeného či nikoli), přidej 1 dcl ovocného džusu. Protřepej, přelij do sklenice, dej do ní tlusté brčko a voilá - Tvůj domácí bubble tea je na světě. Můžeš případně ještě dochutit limetkou.

Kombinace jsem už zmiňovala. Skvělý jsou jarní zelený oolong z Alishanu či jiných částí Taiwanu se šťávou z cukrové třtiny nebo grepovou, jahodovou či marakujovou šťávou nebo třeba s limetkou a chia semínkama. Marakujovou šťávu dávali i do černého čaje. A v žádném samozřejmě nechybějí želatinové kuličky, ale jde to samozřejmě i bez nich. To kdyžtak koukni na nějaké recepty na "klasický" ledový čaj, který jde, mimochodem, připravit i jako cold brew, tedy zastudena. Můj velký oblíbenec je třeba ledový jasmínový zelený čaj.

Jak se také bubble tea říká

Na Taiwanu se setkáš s názvy jako pearl tea (perlový čaj), boba tea (boba jsou ty želatinové kuličky) anebo tak, jak ho známe my, tedy bubble tea (bublinkový čaj - kdy bublinami se rozumí opět ty želé kuličky, které jsou nejčastěji kulaté jak bubliny, ale mohou to být i kostičky či „hranolky“).

Kde bubble tea vznikl a něco z jeho historie

Jak už jsem zmínila, bubble tea pochází z Taiwanu. Bylo to někdy v 80. letech minulýho století, kdy ho vymysleli v jedné ze dvou čajoven, které až donedávna vedly soudní spor o to, čí to byl „vynález“. Soud však nakonec rozhodl, že je vlastně jedno, kdo nápoj vynalezl, protože patentovaný ho neměla ani jedna z čajoven. Buď to byla čajovna Chun Shui Tang z města Taichung, kde zaměstnanci dostali za úkol vymyslet nějaký neotřelý způsob, jak jejich čaje vytunit, a tak jedna ze zamětnankyň zkusila do čaje šoupnout tapiokové kuličky a mělo to velký úspěch. No a druhá čajovna, která si vynález bubble tea nárokuje, je Hanlin tea room z města Tainan, jejíž majitel se inspiroval u své babičky, která prodávala tapiokové kuličky naložené v cukrovém sirupu jako dezert, a tak ho napadlo je použít do čaje.

Chtěla jsem se v Hanlin tea room zastavit a jejich legendární bubble tea prubnout. Ale jednak jsme to měla trochu z ruky a taky jsem mezitím zjistila, že i když na ulici obr kelímek skvělýho bubble tea jde pořídit asi tak za 30-40 Kč, tak ve zmíněné „kolébce“ onoho nápoje je to asi tak za 150,-. Ale prej Ti ho daj za půlku, když si ho dáš k jídlu. No neber to, když tam jídlo vyjde v průměru na 450 - 600,- Kč ;) Tak jsem vyzkoušela všechny možný kombinace bubble tea raději jinde a vždycky jsem byla mega spokojená a hlavně překvapená, že v nich bylo cítit, že jsou opravdu z hodně kvalitních čajů.

Bubble tea kauza

Společnost Bubbleology, která byla ve své době asi ta nejznámější, která se v Čechách prodejem bubble tea zabývala, totiž měla takovou kauzičku, kdy klamala jak své zákazníky, tak influencery, kteří jejich bubble tea propagovali. Jednou z nich byla například Teri Blitzen. Ti jejich bubble tea podporovali v domnění (které se zakládalo na informací od zmíněné společnosti), že firma používá pro svá bubble tea přírodní barviva, a že jsou čaje bez cukru, atd. Provalilo se, že "trošku" kecali. Navíc v minulosti bylo zadrženo asi 3,5 tuny želé kuliček pro bubble tea, které SZPI zadržela kvůli obsahu konjakové gumy, která se nesmí používat do ničeho pro děti, protože jim může uškodit. Od této „zásilky“ se společnost Bubbleology ovšem distancovala.

Tak nevím, co si o bubble tea myslíš Ty. Přiznám se, že v Čechách jsem ho v poslední době neměla, tak nemůžu soudit jak chutná a jak moc je podobný čaji a jaké kvality. Tak pro něj vyraž na Taiwan a pokud je to pro Tebe "trochu z ruky", tak si zaexperimentuj a nějaký si udělej doma. Tapiokové kuličky se dají koupit úplně běžně a kvalitní taiwanské sypané čaje, které na Taiwanu používají opravdu i do bubble tea, najdeš na eshopu tady.

Líbil se Ti článek?

Pokud ano a ještě neodebíráš Občasník Čajových Bedýnek, tak se k jeho odběru můžeš přihlásit tady, aby Ti žádný nový článek neuniknul. A neboj, častějc než 1x za měsíc to nebude ;)

Související články

  • mléčná varianta bubble tea - originál z Taiwanu
  • bubble tea - pochutnávám si na bubble tea na Taiwanu
  • bubble tea - na Taiwanu Ti ho vždy zataví, součást je i velké brčko
  • mléčná varianta bubble tea na Taiwanu