Recept na masala chai

Když se řekne vůně Indie, jako první mě rozhodně napadne kardamon a skořice. Nidky nezapomenu tu vůni, která mě vzbudila po mé první noci v této neuvěřitelné zemi plné kontrastů. Seběhla jsem dolů do malé pouliční restaurace pod mým hotelovým pokojíčkem a dala si svůj první opravdický masala chai. 

Co je to vlastně ten masala chai?

Chai je “překvapivě” čaj ;) A masala znamená koření. Na přípravu tohoto čaje se používá černý čaj typu Assam, mlíko, spousta cukru a hlavně! směs koření garam masala, což znamená koření na zahřátí. Když mrkneš na koření, které se ve směsi objevuje, tak jsou tam samé zahřívací kousky.

Složení koření na masala chai

Směsi si každý míchá různé. Nejčastěji je to kardamon, skořice, hřebíček, černý pepř, fenykl, římský kmín, badyán, koriandr, muškátový ořech.

Postup přípravy masala chai

Dej vařit vodu (3/4 hrnku) s mlékem (1/4 hrnku), se 3 kolečky čerstvého zázvoru a 1 lžící koření "Chai masala". Sem tam zamíchej. Jakmile se začne vařit, stáhni z plotny, přidej vrchovatou lžičku černého čaje Assam a nech luhovat 2 minuty. Pořádně oslaď a neboj se toho. Čím víc cukru přidáš, tím chuť koření lépe vynikne. Pokud se bojíš, že čaj bude příliš kořenitý, použij koření méně než 1 lžíci a případně přidej. Za mě je 1 lžíce úplně ta největší lahůdka.

Kde sehnat koření na masala chai

Pro mě zatím z vyzkoušených modelů u nás v domovině jednoznačně vede směs od cejlonskekoreni.cz, které si v Čechách vlastnoručně melou. Mají v nabídce i variantu s čili a lze koupit i přímo v kombinaci s čajem, který se pro přípravu tohoto tradičníhoi indického nápoje hodí. Vzorek jsem posílala v Zimní Čajové Bedýnce roku 2016 BTW ;) .

Pokud by Tě zajímaly moje indický dobrodružství a všechny možný recepty, který jsem tam pochytala, mrkni také na můj projekt Authentic World Food.

  • Prodejce masala chai v Indii
  • Bonda a masala chai v pouliční restauraci v Indii - nej snídaně
  • Prodej kardamonu - základního koření na masala chai   na tržišti v Dillí
  • Skořice - základ koření na masala chai - na tržišti na Srí Lance
  • Obchodník s mlékem - základní ingrediencí pro masala chai v Indii
  • Rostlina kardamonu - základ koření na masala chai - východ Bali Indonésie