Mátový čaj – recept na čaj z čerstvé máty

Čaj z čerstvé máty nejen skvěle chutná, ale je dobrý na trávení, při nadýmání či menstruačních bolestech. Mátový čaj zároveň tělo ochlazuje.

Co je máta

Máta je bylina z čeledi hluchavkovitých. Je hojně rozšířená převážně v mírném pásmu a jeho blízkosti. Díky své oblíbené mentolové chuti a léčivým účinkům se hojně používá v jídle, nápojích i kosmetice i medicíně (mochito, bonbóny, žvýkačky, zubní pasty …). V Egyptě, Japonsku a Palestině byla známá již dávno před naším letopočtem.

Účinky máty

Máta je skvělá na podporu trávení. Pomůže Ti při nadýmání, při menstruačních bolestech a má relaxační účinky. Máta, zejména ty hodně peprmintové druhy (Nana a peprná) mají ochlazující efekt na lidský organismus. Kdyby Tě zajímalo víc o tom, které čaje a bylinky tělo ochlazují a které zahřívají, mrkni do tohoto článku.

Druhy máty

Máty jsou stovky druhů. Pro nás nejznámější je máta peprná, která má výraznou peprmintovou chuť a již zmíněný ochlazující efekt na lidské tělo. Další rozšířené druhy jsou například máta Nana, máta citrónová, máta ananasová, máta dlouholistá nebo máta jablečná.

Co je potřeba na čaj z čerstvé máty

  • cca 10 cm dlouhá větvička čerstvé máty
  • 0,33 l vody
  • med a citrón

Recept na mátový čaj z čerstvé máty

Lístky máty rozemni v ruce, aby se do čaje následně uvolnilo více aromatických látek. Vlož do skleničky a zalij vroucí vodou. Nech luhovat alespoň 10 minut.

Jak mátový čaj dochutit

Citrón a med je taková klasika. Každopádně když si uděláš mátový čaj jako ice tea, tak do něj v létě rozmačkej jahody, maliny, borůvky, meloun nebo třeba ananas či jiné ovoce a případně doslaď cukrovým sirupem.

Jak čerstvou mátu uskladnit

Nejlepší je ji mít na zahradě nebo v květináči a otrhat si jen pár lístků, který zrovna potřebuješ. Každopádně když už potřebuješ uskladnit větvičky čerstvé máty, tak nejvíc jim svědčí, pokud je omotáž vlhkým hadrem nebo vlhkými novinami a dáš do lednice. Pokud látku či noviny udržuješ mírně vlhké, tak máta vydrží déle než týden.

Kde koupit mátu na mátový čaj

V létě bych snad každýmu doporučila vypěstovat si vlastní. Máta se na zahradě šíří jak plevel a i v květináči ji zvládne vypěstovat i podprůměrný „zahradník“. Každopádně v zimě nebo kdykoli jindy, kdy nemáš čerstvou mátu po ruce, tak na eshopu Čajových Bedýnek najdeš mátu Nana, která je mimojiné skvělá na marocký čaj touareg nebo hodně zajímavou Krétskou mátu.

Líbil se Ti článek?

Pokud ano a ještě neodebíráš Občasník Čajových Bedýnek, tak se k jeho odběru můžeš přihlásit tady, aby Ti žádný nový článek neuniknul. A neboj, častějc než 1x za měsíc to nebude ;)

Související články

  • Mátový čaj – recept na čaj z čerstvé máty
  • Mátový čaj – recept na čaj z čerstvé máty
  • Mátový čaj – recept na čaj z čerstvé máty
  • Mátový čaj – recept na čaj z čerstvé máty
  • Mátový čaj – recept na čaj z čerstvé máty