Gaba oolong

Gaba oolong je tmavý taiwanský oolong s nasládlou smetanovou chutí s ovocnými a karamelovými tóny s vysokým obsahem GABA.

Kategorie
Dostupnost:skladem
BaleníCenaks
50 g349,00 Kč
100 g659,00 Kč
Gaba oolong
Novinka
 • Gaba oolong - tmavý taiwanský oolong se zvýšeným obahem GABA - detail čajových lístků

O toto GABA oolongu

Jde o taiwanský tmavý oolong z lístků z jarní sklizně s nasládlou smetanovou chutí s ovocnými a karamelovými tóny.

Co znamená GABA a GABA oolong

Gaba je složenina z prvních písmen Gamma Amino Butyric Acid, což je Gama aminomáselná kyselina. GABA je v malém množství obsažena v každém pravém čaji (např. v klasicky zpracovaném oolongu je to kolem 6 mg na 100 g suchých čajových lístků) . Čaj s označením GABA se však může nazývat pouze ten, který, dle japonské normy, obsahuje minimálně 150 mg GABA na 100 g čaje. Vyšší množství GABA se v lístcích vytvoří speciální technologii výroby, kdy se sklizené čajové lístky před dalším zpracováním vystaví působení dusíku bez přístupu vzduchu.

Se zvýšením obsahu GABA v čaji si v roce 1987 poprvé zaexperimentoval Dr. Tsushida Tojiro ve snaze prodloužit čaji trvanlivost.

Tuto metodu si oblíbili nejvíce na Taiwanu. Nejčastěji se využívá pro výrobu oolongů (převážně tmavých), avšak lze použít například i pro zelené oolongy, zelené, bílé i další čaje.

Proč je GABA oolong tak oblíbený

Tak jednak je to jeho specifická zajímavá chuť a druhá jsou blahodárné účinky na lidský organismus.

Účinky čaje se zvýšeným obsahem GABA

GABA má hlavní podíl na přenosu nervových signálů v mozku. Dokáže ztlumit vzruchy nervového systému, takže snižuje stres, úzkosti, podporuje lepší spánek. A má mnoho dalších příznivých účinků na lidský organismus. Je velmi využívaná jako doplněk stravy.

Příprava GABA oolongu

 • 6 - 8 g na 0,3 l vody o teplotě cca 85°C, luhovat 1 - 2,5 minuty, možno zalít vícekrát. Tento oolong se skvěle hodí na přípravu stylem gong fu cha

Chceš vyzkoušet tento taiwanský GABA oolong? Za každých 400,- Kč v objednávce v čajích (bez dopravy a bez naší výběrové kávy) máš nárok na jeden (5 g). Do této hodnoty se nezapočítávají bedýnky a jiná dárková balení. Svůj výběr vzorku napiš do objednávkového formuláře do příslušné kolonky.

 • Nilgiri green oolong
  Nilgiri green oolong
  Mimořádný ručně zpracovaný oolong s "přívlastkem" winter frost. Sklizeň 1/2023 - 1 bud a 1 lístek. S tóny květin,...
  od 278 Kč
  Novinka
  Nilgiri green oolong
 • Bancha roasted
  Bancha roasted
  Pražený japonský čaj Bancha s oříškovou chutí, trochu do krémova s tóny cedrového dřeva.
  od 265 Kč
  Bancha roasted
 • Tie guan yin Red heart
  Tie guan yin Red heart
  Vynikající model Železné bohyně milosrdenství, slavného čínského oolongu, s nasládlou ovocnou chutí, oříškovými tóny a...
  od 192 Kč
  Tie guan yin Red heart
 • Purple tea green
  Purple tea green
  Keňská specialitka, čaj z lístků vínové barvy zpracovaný jako zelený čaj. Sklizeň 6/2023. Má svěží chuť s tóny meruněk...
  od 159 Kč
  Novinka
  Purple tea green