Zima 2022 / 2023

O zimě se obvykle nedá říct, že by hrála všemi barvami. Ale o čajích z této bedýnky to můžeš říct úplně s přehledem. Je v ní totiž jek čaj bílý, tak žlutý, černý, s tím, že jeden má v názvu i červenou....

O zimě se obvykle nedá říct, že by hrála všemi barvami. Ale o čajích z této bedýnky to můžeš říct úplně s přehledem. Je v ní totiž jek čaj bílý, tak žlutý, černý, s tím, že jeden má v názvu i červenou. No a pak je tu vánoční ovocňák … a ten je, jak jinak, než mega barevnej, kam se na něj hrabe papoušek ;)

Darjeeling Jogmaya 40 g

Začnu od nejsvětlejšího. Konkrétně bílého čaje z čajové zahrady Jogmaya. Ta se nachází kousek od města Kurseong v Západním Bengálsku poblíž věhlasných čajových zahrad Darjeelingu jako je třeba Giddapahar, Castleton či Rohini. Rozprostírá se na cca 94 hektarech v nadmořské výšce zhruba 1300 - 1600 metrů.

Tento bílý čaj je sušen na slunci, což je v dnešní době spíše výjimečné. Jo jo, taky bych se šla vyvalit na sluníčko, ne že ne ;)

I díky tomu má jemně květovou a kořeněnou chuť s bylinnými tóny a příjemným aftertastem.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 2 - 3 minuty, čaj je vícenálevový

Zamiloval sis tento bílý čaj? Můžeš dokoupit tady.

Vánoční ovocný čaj 80 g

Z bílé přejdeme rovnou k "papouškovi", Vánočnímu ovocnému čaji, protože Vánoce Vánoce přicházejí … Teda aspoň pokud se k Tobě bedýnka dostala do Vánoc … i když třeba i v lednu to platí taky, jen až za 11 měsíců :D

Vánoční čaj ovšem není jen na Vánoce. Je to prostě taková ovocná ideálka na zimu a jiné chladné měsíce. Když bych jeho chuť měla k něčemu přirovnat, tak to budou pečené švestky se skořicí. Což je zajímavé, protože žádné švestky v tomto čaji nejsou. Každopádně je to lahůdka a kdyby něco, tak neobsahuje kofein.

Složení: jablko, hroznové víno, černý rybíz, bezinky, borůvky, kandovaný ananas, mango

a papája, skořice, hřebíček, mandle, citrusová kůra, šípky, ibišek; Alergen: mandle

Příprava: 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 8 - 10 minut

Zamiloval sis tento ovocný čaj? Můžeš dokoupit tady.

New Vithanakande 60 g

Zima bez pořádnýho černýho čaje, to snad ani nejde přežít. Snad Ti přijde vhod tento zástupce černých čajů z Cejlonu. Jde o orange pekoe z proslulé srílanské čajové zahrady New Vithanakande. Orange pekoe znamená, že je čaj vyrobený z těch nejmladších lístků (tips = pupeny a první dva lístky).

Má plnou hořkosladkou chuť pro cejlonské čaje typickou a právem oblíbenou.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 5 minut

Zamiloval sis tentočerný čaj? Můžeš dokoupit tady.

Huang Xiao cha 50 g

Tento vynikající žlutý čaj pochází z čínského Sichuanu. Je vyráběn tak, že se lístky nechají nejdříve krátce zavadnout, pak se lehce vytvarují, nato se přikryjí vlhkou látkou a nechají "odpočinout", znovu se rozprostřou, pak se krátce suší, opět přikryjí vlhkou látkou a pak se dosuší kompletně.

Sklizené lístky jsou tips (pupeny) a první dva lístky.

Pochází z hory Meng Ding, což je hora v Sichuanu, ze které pocházejí ty nejlepší čaje této provincie. Mlha totiž čajovníku víc než svědčí (Meng Ding = Mlžný vrchol).

Má vynikající svěží chuť s bylinnými, květovými a oříškovými tóny.

Příprava: 6 - 7 g na 0,3 l vody o teplotě 75 - 80°C, luhuj cca 2 minuty, čaj je vícenálevový

Zamiloval sis tento žlutý čaj? Můžeš dokoupit tady.

Vietnam Red dragon 20 g

Až budeš mít někdy pocit, že je to trochu "na draka", tak sahni po černém čaji "Red dragon"

z Vietnamu a výraz "na draka" získá úplně jiný rozměr ;) Dostane Tě svou květově medovou ovocnou chutí s tóny sušených švestek a dlouhým aftertastem.

Ve Vietnamu v černých čajích moc nejedou a když už, tak to žádný zázrak není. To však neplatí v případě tohoto Červeného draka, který se vážně povedl. Tak doufám, že budeš souhlasit.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 5 minut

Zamiloval sis tentočerný čaj? Můžeš dokoupit tady.

  • Čajová Bedýnka zima 2022   dárkové balení sypaných čajů   čajové předplatné
  • Darjeeling Jogmaya - kvalitní sypaný bílý čaj z Indie
  • Vánoční čaj sypaný ovocný
  • Ceylon New Vithanakande - kvalitní sypaný černý cejlonský čaj
  • žlutý čaj Huang Xiao cha - kvalitní sypaný žlutý čaj z Číny 2
  • Vietnamský čaj - Red dragon - kvalitní sypaný černý čaj z Vietnamu