Legendy o čaji - historie objevení a rozšíření čaje

Odkud pochází čaj. Jak byl objeven a kde. Co říkají legendy. Do kterých zemí se postupně rozšiřoval a v které zemi čaje vyrobí, exportují a konzumují nejvíce.

Legendy o objevení čaje aneb odkud čaj pochází (možná)

Dle jedné z legend byl čaj objeven ve starověké Číně téměř více než dva tisíce let před naším letopočtem císařem Shen Nongem (přesněji kolem 2700). To si prý císař takhle seděl pod čajovníkem se šálkem horké vody a lístek mu do ní náhodou spadnul. No a on pak málem spadnul na zadek z té úžasné chuti a povzbuzujících účinků, které lístek vodě dodal. Jako nad spoustou čínských legend se i nad touto lze jen pousmát, protože jeden lístek a ještě k tomu čerstvý, by s chutí té vody asi nic moc nezmohl, každopádně pak jsem narazila na ještě další legendu, o trochu vytuněnější. Ta zněla, že si císař pod čajovníkem tu vodu ohříval na ohni a chudák čajovník od toho chytnul. Takže lístky byly částečně orestované a pár z nich pak spadlo do té horké vody. Ať tak nebo tak, ještěže čaj někdo objevil. Vzhledem k tomu, že jde o druhý nejrozšířenější nápoj na světě, tak by nám tu asi dost chyběl.

Další legenda je o něco bizarnější. Ta vypráví o indickém mnichovi Bodhidharmovi, zakladateli zenového budhismu, který putoval do Číny někdy v 5. nebo 6. století a usadil se v jednom z tamních klášterů. Snažil se vyřešit "problém", že mu ostatní mniši u meditací usínali. A tak si na 9 let zalezl do jeskyně na hoře Shaolin a lámal si tam hlavu, jak je udržet v bdělosti. Samotného ho to zmohlo tak, že taky neudržel víka a usnul. Byl za to na sebe tak naštvaný, že si prostě víčko uřízl, aby se situace neopakovala. Odhodil ho před sebe a co se nestalo? Na tom místě vyrostl čajovník a to bylo znamení. Lístky okusil a problém s usínajícími mnichy byl vyřešen.

Důkazy o pravosti těchto legend bohužel nejsou. Některé novější zdroje tvrdí, že čaj byl nejdříve objeven v Barmě. Vypadá to totiž, že ho tam vesele popíjeli bez návaznosti na Čínu. Prostě ho tam objevili sami. Jenže těžko bezpečně říct, ve které z těchto dvou zemí to bylo dřív. S rozšiřováním čaje do světa se pojí i další zajímavé téma, a to je fakt, že pro čaj se téměř na celém světě používají pouze 2 slovíčka.. Více jsem se na toto téma rozepsala v tomto článku s názvem Jak se řekne čaj téměř kdekoli na světě.

sypané čaje

sypané čaje

Ve které další zemi se čaj začal pěstovat

Další zemí, která si po Číně začala čaj vychutnávat, bylo Japonsko. Pravděpodobně se tam dostal v 9. století, kdy do země přivezli semínka čajovníku čínští budhističtí mnichové. Následovala Korea, kam se čaj dostal opět díky budhistickým mnichům. Další zemí byla Indie. Tam čajovník dostali Britové. V 19. století ho začali pěstovat ve velkém v Darjeelingu a v Assamu. Cíl byl nahradit čínský čaj tím indickým, protože čínský čaj pro ně byl velmi drahý.

Jak se dostal čaj do Evropy

Čaj do Evropy přivezli portugalští obchodníci, kteří ho objevili na svých obchodních cestách do Číny. Větší popularity si však tento nápoj v Evropě získal až v 17. století, kdy s ním začali obchodovat ve velkém Nizozemci a Angličané a když si v roce 1662 anglický král Charles II. vzal portugalskou princeznu Kateřinu z Braganzy, která byla velkou milovnicí čaje, stal se čaj trendy nápojem mezi smetánkou a později se rozšířil i mezi obyčejné smrtelníky.

O tom, jak čaj do Evropy putoval se v blízké době rozepíšu ve článku na téma: "Dvě slovíčka pro čaj, se kterými dá domluvit všude na světě". Ono totiž to názvosloví s tím putováním čaje přímo souvisí. A taky se tam zmíním jak je to s tou Barmou.

Který čaj se začal vyrábět jako první

Čistě teoreticky to byl čaj zelený. Je to koneckonců čaj, který je v Číně do dnešního dne nejrozšířenější.

Největší producenti, exportéři a konzumenti čaje

Čaje vyprodukuje nejvíc vyexportuje Čína, pak Indie, Keňa, Srí Lanka a Turecko. Co se spotřeby na hlavu týče, tam je to trochu jinak. Dle statistik v první desítce není ani Čína, ani Keňa ani Indie. Prvenství v konzumaci tohoto nápoje si drží Turecko, následováno Irskem a Velkou Británií, Pákistánem, Ruskem, Íránem a Marokem.

Pěstování čaje v Evropě

Donedávna si exkluzivitu v pěstování čaje v Evropě drželo Portugalsko, konkrétně jeden z azorských ostrovů, Sao Miguel (Turecko a Gruzii nepočítám, ty jsou takoví obojetníci - napůl evropský a napůl asijský). Každopádně i v dalších evropských zemích se pokoušejí čajovník vypěstovat. Měla jsem možnost ochutnat jeden model z experimentální zahrady v Holandsku. Minimálně jedna zahrada je i v Británii. No a jestli to s oteplováním půjde takhle dál, tak třeba se brzy dočkáme i u nás, v Čechách (pokus o vtip … doufám … , ale jeden nikdy neví).

Líbil se Ti článek?

Pokud ano a ještě neodebíráš Občasník Čajových Bedýnek, tak se k jeho odběru můžeš přihlásit tady, aby Ti žádný nový článek neuniknul. A neboj, častějc než 1x za měsíc to nebude ;)

Související články

  • Ruční sběr čajových lístků v Indii
  • Ilustrační foto pro přepravu čaje z Asie do Evropy - nafoceno osobně v roce 2015 v Rajasthanu v Indii
  • Čaj je druhý nejrozšířenější nápoj na světě - hned po vodě