Jaro 2018

V Jarní Čajové Bedýnce najdeš výběr 5ti sypaných čajů, které Ti do žil vpraví novou energii, osvěží Tě a možná třeba i omladí ;).

Spring elixir

Novou krev do žil Ti bezesporu vleje lahodný a osvěžující jarní elixír, který kromě spousty ovoce a zajímavých bylinek obsahuje také goji, plod kustovnice čínské. Ta se po staletí využívá v tradiční čínské medicíně jako omlazující ovoce. Podporuje vitalitu, dlouhověkost, má spoustu antioxidantů, strašně moc vitamínu C a jiných prospěšných látek a tolik blahodárných účinků na lidské tělo, že kdybych je tu všechny vyjmenovala, tak bys mi stejně nevěřil. Dokonce koluje i mýtus, že se Číňan Li Qing Yuen dožil 252 let (1678-1930) díky pravidelné konzumaci plodů právě kustovnice čínské.

Složení: goji, květy slézu, zázvor, jablka, bezinky, kořeny třapatky (echinacea) a šípek.

Příprava: 12 g na 0,6l vroucí vody, luhuj 8 - 10 minut.

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit zde.

Pu erh mini tuo cha

I Pu erh se může pyšnit velkým množstvím léčivých účinků a možná Tě potěší, že Ti pomůže i s hubnutím (přeci jen doba plavek tu bude než řekneš: "Borůvkový koláč"). Pu erh je město v čínské provincii Yunnan, takže ho mají v názvu všechny čaje, které odtud pocházejí. Pod pojmem Pu erh se ale hlavně rozumí určitý specifický způsob zpracování čaje, který má kolébku právě v Pu erhu. Jde o proces, jehož významnou součástí je dodatečná fermentace čajových lístků a v mnoha případech se pak formují do různých tvarů (hnízd, mističek, cihel …), které se nechají zrát několik týdnů nebo i několik let či desítek let, prostě jako archivní víno. Čaj pak získá charakteristickou zemitou příchuť, kterou někteří milují a jiní nenávidí.

Dlouho jsem váhala, jestli Pu erh do Čajové Bedýnky dát. Chuťově je opravdu specifický. Ale hodně lidí se ptalo, kdy v bedýnkách bude a navíc jste si to odhlasovali na sociálních sítích. Taky je fakt, že je to takový pojem, že by bylo dobrý, abys aspoň teda tušil o co jde, až se bude mluvit o různých archivních čajových koláčích a cihlách. Také by Tě mohlo zajímat, že konzumace Pu erhu byla běžným smrtelníkům doslova zakázaná. Pít ho mohl pouze císař a jeho nejbližší. Proto se mu také někdy říká Čaj císařů. A zakázané ovoce chutná nejlépe, že? Tak uvidíme, co Ty na to. Tento je celým jménem Pu erh mini tuo cha (zralý). Archivní tedy není, to by ses nedoplatil.

Příprava: 8 - 12 g na 0,6l vroucí vody, luhuj cca 5 minut (jedna hnízdečko váží cca 3 g, před zalitím ho rozdrol mezi prsty). Čaj je vícenálevový.

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit zde.

Sejak

Když už tam byla ta olympiáda, tak by nebylo od věci ochutnat jaký tam mají čaj. Ano, mluvím o Koreji a o korejském zeleném čaji Sejak, který patří mezi ty nejlepší čaje, které Korea nabízí. Lístky jsou smaragdově zelené a drobounké. Sklízejí se totiž když dosáhnou velikosti vrabčího jazýčku, jak se také tento čaj někdy nazývá ("jakseol / sparrow tongue"). A pokud jsi už někdy slyšel o páté chuti, tzv. umami (taky mě překvapilo, že už nemáme jen sladké, slané, kyselé a hořké), tak Sejak je hodně bohatý na aminokyseliny, které tento druh chuti způsobují.

Příprava: 10 g na 0,6 l vody o teplotě 60–70 °C, luhuj 2 minuty.

Darjeeling Poobong

Když u mě byla jednou kámoška na čaji a já jí připravila právě tento Darjeeling, druhý den mi volala její dcera a říká: "strašně nutně potřebuju ten čaj, kterej jsi dala včera mámě, ona přišla domů úplně vysmátá". Přísahám, že jsme nic jinýho nepily :D.

Je fakt, že na mě čaje z Darjeelingu mají úplně nejvíc nakopávací účinky, takže pokud trpíš jarní únavou, tak ten Ti ji z těla vyžene jedna dvě. No a na jejich chuť rozhodně nenechám dopustit.

Tento je z malé čajové zahrady Poobong, což je v překladu "údolí za mraky". Říká se jí tak proto, že mlha je v této oblasti velmi častým jevem. Nachází se pouze pár kilometrů od nejvýše položené železniční zastávky v Indii v městečku Ghum.

Celým jménem je Darjeeling FTGFOP 1 Poobong. Co ta písmenka znamenají si můžeš přečíst tu.

Příprava: 7 g na 0,6l vroucí vody, luhuj necelé 2 minuty.

Oolong Ali Shan

Vysokohorský je i tchajwanský oolong z pohoří Ali (Ali Shan). Celým jménem Formosa Ali Shan Mi Xiang Oolong. Dej si ho, až budeš mít chuť na něco jemnějšího, s vůní jarních květin a hlavně, až budeš mít opravdu klid. Protože je to fakt lahůdka a nezaslouží si, abys ho vypil někde za pochodu. Tím, že je z nadmořské výšky až třeba 2000 m, tak rostliny čajovníku rostly pomaleji a tím se do lístků nakumulovalo podstatně více chuti.

Příprava: 6 - 8 g na 0,3l vody o teplotě cca 80°C (první nálev spíš o trochu teplejší, další mohou být chladnější), luhuj 1-2,5 minut (průběžně ochutnávej, jaká síla Ti vyhovuje nejvíc). Čaj je vícenálevový (lze zalít minimálně 3-4x) a je vhodný pro přípravu stylem gong fu cha, kterou jsem popsala tady.

Dárek od Biorythme.cz

Tento dárek je od Anet z Biorythme.cz, která s láskou ručně vyrábí přírodní kosmetiku a já si myslím, že rozhodně stojí za vyzkoušení. Jde o Relaxační krém pro smíšenou pleť - hebký balzám s bambuckým (shea) máslem, vzácným arganovým olejem a 100% čistým éterickým olejem, který regeneruje pokožku a zabraňuje ztrátě vlhkosti. Krém neobsahuje vodu a tím zaručuje, že je skutečně koncentrovanou péčí, která hladí a hýčká vše,čeho se dotkne - a to vše zcela bez použití jakýchkoliv konzervantů. V Jarní Čajové Bedýnce jsi ho našel, pokud patříš mezi ty, co Čajové Bedýnky odebírají na 2 a více ročních období anebo pokud jsi byl mezi prvními 50ti, kteří si Jarní Čajovou Bedýnku objednali.

Tak a než se pustíš do přípravy čaje, tak aby Tvůj šálek byl opravdovým požitkem, tak dodržuj i všeobecné zásady přípravy čaje, jako je například předem nahřátá konvička či šálek, luhování čajových lístků volně, nikoli v sítku a tak dále. Víc se dozvíš tady.

P.S. Poslední povinná"technická": Minimální trvanlivost všech čajů je do února 2020, ale to je jistě budeš mít už dáááávno vypitý. A co se množství týče, tak Spring elixiru je 100g, Oolongu Ali Shan 20 g, a ostatních po 50ti g.

  • Spring elixir - ovocný čaj s goji z Jarní Čajové Bedýnky
  • Pu erh mini tuo cha - tmavý čaj z Jarní Čajové Bedýnky
  • Sejak - korejský zelený čaj z Jarní Čajové Bedýnky
  • Darjeeling FTGFOP 1 Poobong - černý čaj z Jarní Čajové Bedýnky
  • Formosa Ali Shan Mi Xiang Oolong - polozelený čaj z Jarní Čajové Bedýnky
  • Jaro 2018