Recept na masala chai yogi

Když se řekne vůně Indie, jako první mě rozhodně napadne kardamon a skořice. Nidky nezapomenu tu vůni, která mě vzbudila po mé první noci v této neuvěřitelné zemi plné kontrastů. Seběhla jsem dolů do malé pouliční restaurace pod mým hotelovým pokojíčkem a dala si svůj první opravdický masala chai. Někdy se mu také říká yogi.

Co je to vlastně ten masala chai?

Chai je “překvapivě” čaj ;) A masala znamená koření. Na přípravu tohoto čaje se používá černý čaj z oblastí Assam, Kenya či Ceylon (obojí v tzv. "broken" kvalitě či CTC, tedy lámané / malé kousky čajových lístků, které se rychle vyluhují a mají intenzivní chuť), mlíko, spousta cukru a hlavně! směs koření garam masala, což znamená koření na zahřátí. Když mrkneš na koření, které se ve směsi objevuje, tak jsou tam samé zahřívací kousky.

Složení koření na masala chai

Směsi si každý míchá různé. Nejčastěji je to kardamom, skořice, hřebíček, černý pepř, fenykl, římský kmín, badyán, koriandr, muškátový ořech. Víceméně všechno toto koření má na naše tělo zahřívací efekt. O tom, jaké čaje a bylinky tělo ochladí a které naopak zahřejí, jsem psala v tomto článku.

Výběr čaje

Je důležité, aby šlo o drobné kousky čajových lístků (nikoli celolistové čaje). Tím bude výluh dostatečně silný a výrazný a spolu s kořením, mlékem a cukrem pak vytvoří harmonickou kombinaci. Takovému čaji se říká broken (lámaný) či zpracovaný metodou CTC (crush tear curl). Jde o způsob zpracování, kdy se čajové lístky po zavadnutí drtí, trhají a náseldně svinou do drobných kuliček.

Postup přípravy masala chai

7 g koření vař cca 10 minut v 0,4 litru vody, poté přidej 6 g černého čaje a vař 5 minut. Přidej 1,5-2 dcl mléka, prohřej, sceď a silně oslaď. A neboj se toho. Čím víc cukru přidáš, tím chuť koření lépe vynikne.

koření na masala chai

Recept na masala chai bez kofeinu

Stejné viz výše, pouze černý čaj nahraď červeným rooibosem.

Kde sehnat koření na masala chai a vhodný čaj?

No přeci na eshopu Čajových Bedýnek - koření tady a čaj tady. Nebo je snad libo dárkové balení čaje i s kořením?

Vánoční dárkové balení čaje a koření na masala chai

Ano, vánoční dárkové balení je aktuálně je v nabídce na eshopu, tak mrkni sem.

Pokud by Tě zajímaly moje indická dobrodružství a všechny možný recepty, který jsem tam pochytala, mrkni také na můj projekt Authentic World Food.

Líbil se Ti článek?

Pokud ano a ještě neodebíráš Občasník Čajových Bedýnek, tak se k jeho odběru můžeš přihlásit tady, aby Ti žádný nový článek neuniknul. A neboj, častějc než 1x za měsíc to nebude ;)

Související články

  • Prodejce masala chai v Indii
  • Bonda a masala chai v pouliční restauraci v Indii - nej snídaně
  • Prodej kardamonu - základního koření na masala chai   na tržišti v Dillí
  • Skořice - základ koření na masala chai - na tržišti na Srí Lance
  • Obchodník s mlékem - základní ingrediencí pro masala chai v Indii
  • Rostlina kardamonu - základ koření na masala chai - východ Bali Indonésie