Zima 2021 / 2022

Ať už zimu trávíš na horách v závějích prašanu nebo raději zalezlý doma v teple u krbu s knížkou, šálek čaje ze zimního výběru Čajových Bedýnek Ti vylepší požitek z obojího.

Tie Guan Yin 50 g

Na to, aby k nám letošní zima byla milosrdná, si můžeš připít Tie Guan Yin. Jde o slavný čínský oolong (polozelený čaj) Železná bohyně milosrdenství, který nese jméno po budhistické bohyni milosrdenství Tie Kuan.

Pochází z čínské provincie Fujian z regionu Anxi.

Patří mezi méně oxidované oolongy, tedy je zelenější a svěžejší. Takže až Ti zima bude připadat dlouhá a budeš si chtít přiblížit jarní náladu, tak si dej Železnou bohyni a vychutnej si její jemnou a květinovou chuť.

Příprava: 6 - 8 g na 0,3 l vody o teplotě cca 80°C, luhovat 1 - 2,5 minuty, možno zalít vícekrát. Skvěle se hodí na přípravu stylem gong fu cha. Jak na to zjistíš tady.

Zamiloval sis tento oolong? Můžeš dokoupit zde.

Assam Mangalam 70 g

I Assam Mangalam má v sobě trochu božství. Mangalam je název čajové zahrady indického státu Assam a v překladu z hindštiny to znamená něco jako "Všemu příznivě nakloněný Pán".

Jde o černý čaj, jehož lístky byly sklizeny hned na začátku jara. Takže jsou v něm nastřádané všechny látky, které se v lístcích celou zimu hromadily a teď jenom čekají na to, až tu chybějící energii vrátí Tobě. Má plnou výraznou chuť a vynikající aftertaste.

Lístky jsou kvality FTGFOP1 a je v nich spousta cenných tipsů.

Příprava: 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhovat 2 - 4 minuty

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit zde.

Nepal Sakhira 50 g

I tento nepálský černý čaj z čajové zahrady Sakhira je z jarní sklizně (first flush). V Nepálu však čaje z jarní sklizně zpracovávají tak, aby byly jemné a vynikly v nich tóny květin a ovoce (podobně, jak to dělají přes kopec v Darjeelingu). Jde tedy také o černý čaj z jarní sklizně, má také slušný podíl tipsů, ale to je asi tak vše, co mají tyto dva čaje společné.

Chuť má podstatně jemnější lehce kořeněnou a květinovou.

Celým názvem je Nepal first flush SFTGFOP1 Sakhira tippy. Význam této zkratky najdeš tady.

Příprava: 7 g na 0,6 l vroucí vody, luhovat cca 3 - 4 minuty

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit zde.

Ginger pineapple 80 g

Běží liška k Táboru nese pytel zázvoru. Pokud by ale nesla sáček zázvorového čaje z Čajových Bedýnek, tak by v něm kromě zázvoru byl i ananas s mangem, jablko a spoustu dalších dobrot.

Pokud máš rád štiplavost zázvorového čaje, tak Tě Ginger pineapple rozhodně nezklame. Krásně Tě zahřeje v chladných dnech i povečerech. Je to totiž ovocný čaj, neobsahuje tedy kofein a tak si ho můžeš dopřát v podstatě kdykoli. Jablko čaj krásně zjemní, ananas s mangem mu dají exotický nádech a šípek jemnou kyselost, takže i ušetříš za citrón.

Složení: jablko, ananas, mango, zázvor, bílý ibišek, kandovaný zázvor, přírodní zázvorový extrakt

Příprava: 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhovat 8 - 10 minut

Zamiloval sis tento ovocný čaj? Můžeš dokoupit zde.

Keemun Pi Lo Chun 20 g

A na závěr jako vždy něco eňo ňuňo. Jde o mimořádný čaj z čínské provincie Anhui. Čajové lístky jsou svinuté do spirálek. Díky tomu si získal název Pi Lo Chun, což znamená něco jako zelený šneček. A to i přes to, že jde o čaj černý. Pi Lo Chun se původně říkalo pouze zeleným čajům z provincie Jiangsu. Avšak později se tak začalo říkat i zeleným čajům podobného "šnečího" tvaru i z jiných oblastí a následně i čajům černým.

Chuť má výtečnou čokoládově nasládlou s příjemně zemitými tóny. Do hrdla Ti vklouzne velmi hladce bez známek svíravosti.

Příprava: 6 - 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhovat 4 - 5 minut

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit zde.

  • Železná bohyně milosrdenství - Tie Guan Yin - oolong z čínského Fujianu
  • Assam First flush ze zahrady Mangalam - kvalitní sypaný černý čaj z indického Assamu
  • Nepal Sakhira - kvalitní sypaný čaj z Nepálu
  • Zázvorový čaj sypaný - Ginger pineapple - kvalistní sypaný ovocný čaj
  • Keemun Pi Lo Chun - vynikající čínský sypaný černý čaj