Podzim 2017

Stejně tak jako spousta lidí navštívila během letních prázdnin mraky dovolenkových destinací, tak i čaje z Podzimních Čajových Bedýnek za Tebou dorazily z mnoha koutů světa. Ať už z Indonésie, Indie, Srí Lanky nebo třeba z Japonska.

Sluníčko už nepraží jako v létě. Někdo si oddychnul, někomu bude chybět. Ať tak nebo tak, praženou dobrotou v podobě japonské Kukichy snad nepohrdne ani jeden z vás.

Kukicha roasted

Jde o japonský čaj, kde převážnou část tvoří řapíky čajových lístků a lístků jako takových je tam pouze malé množství. Pražením získá příjemnou nasládlou chuť pečených kaštanů. Takže úplnej ideál, až budeš sedět zachumlaný v dece před krbem v době podzimních plískanic. Pokud nejsi na tein (kofein) extrémně přecitlivělý, můžeš si ho dát s klidem i v podvečer, protože patří mezi čaje nízkoteinové. To však nemění nic na tom, že je chuťově příjemně plný.

Příprava: 9 g na 0,6l vroucí či lehce zchladlé vody, luhuj 90 - 120 sekund.

Indian summer

Pro ty, co se s létem ne a ne rozloučit, je tu ovocný "koktejl". Směs, kterou tvoří jak typicky letní ovoce, tak i nějaké podzimní kousky, takže se s ním do podzimu přehoupneš hezky krůček po krůčku.

Když se na něj zadíváš zblízka, spatříš tam určitě jablko, citrónovou trávu, ale i šípek, kiwi, ananas, višně, citrón, myrtovník citronový a kokos. Ten kokos a citrón jsem radši zvýraznila, kdyby jsi na něj náhodou byl alergický, tak ať Tě nemám na svědomí :)

Příprava: 12 g na 0,6l vroucí vody, luhuj 4 - 6 minut. Je úžasný i jako ice tea. Ale macerování za studena nedoporučuju. Prostě udělej dle návodu, nech vychladit, hoď si tam trochu ledu, nějakou tu bylinku, kolečko pomeranče, brčko a hurá, léto je zpátky :).

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Ceylon Nuwara Eliya BOP

Jelikož Srí Lanka se stála v poslední době velmi vyhledávanou cestovní destinací, určitě mezi vámi je spousta těch, kteří na ní byli a zamilovali si ji tak jako já. A to úplně se vším, co k ní patří. Ať už mluvím o vřelých lidech, kokosech kam se podíváš, nádherných chrámech, zelených kopcích, rybářích na kůlech, pálivém jídle a ano, černo černém čaji nezaměnitelné intenzivní chuti.

Je to jeden z mála čajů, který si teda trochu sladím, i když o hodně míň než na Srí Lance. Jde o čaj typu broken. Díky tomu, jak je čaj drobný, tak je fakt velmi intenzivní chuti, kterou získá po velmi krátkém luhování. Srí Lančani do něj někdy přidávají i mléko, jak se naučili od Angličanů.

Příprava: 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 1 - 2 minuty.

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Jade Cobra (Zelený drak)

Pokud pravý Ceylon je pro Tebe poněkud silný "kafe", tak pro Tebe je tu něco jemnějšího.

Zelený drak patří mezi oolongy. List je ovšem velmi málo fermentovaný, takže se jen o fous neřadí mezi zelené čaje. Překvapivě nepochází z Tchaiwanu ani z Číny, jako většina oolongů, ale z Indonésie, konkrétně z ostrova Jáva. Celým jménem Java winter special Halimun Naga Hijan (Jade Cobra) Pouchong. I přes to, že je fermentovaný pouze lehce, tak má celkem slušnou trvanlivost, klidně i 5 let. Což je ta dobrá zpráva. "Horší" je ta, že Ti bude tak chutnat, že bude do Vánoc určitě pryč :). Je totiž opravdu příjemný, svěží, lehce nasládlý s vůní květin … no posuď sám.

Příprava: 6 - 8 g na 0,3l vody o teplotě 85°C či teplejší, luhuj 2 - 3 minuty. Čaj je vícenálevový a skvěle se hodí pro přípravu stylem gong fu cha, kterou jsem na webu blíže popsala tady.

Darjeeling Sungma

Pokud jsi Čajové Bedýnky odebíral již v létě, kdy v nich byl vynikající Darjeeling Balasun, tak když uvidíš zase Darjeeling, tak si budeš říkat, že mi asi došla inspirace. Ale tak to vůbec není. Tak jednak Darjeeling je velmi rozsáhlá čajová oblast v Indii, něco jako kdybys řek, že tu máme zase víno z Jižní Moravy :) No a hlavně je možné, že z různých politických důvodů si na čajích z Darjeelingu příští roky moc nepochutnáme, tak jsem Tě chtěla trochu "zazásobit" (detaily here).

Tento Darjeeling pochází z jarní sklizně z čajové zahrady Sungma. Celým jménem je Darjeeling ff SFTGFOP 1 SUNGMA. Pro vysvětlení zkratky SFTGFOP1 mrkni na nápovědu zde. Když se na chuť tohoto čaje podíváš třeba tak, jak to dělají vinaři, ucítíš tam tóny meruněk, muškátového vína a třeba i trošku likéru. Nechám na Tvé fantazii :)

Příprava: 7 - 9 g na 0,6l vroucí vody, luhuj cca 3-4 minuty. Můžeš zkusit udělat i druhý nálev.

Mini dárek

Když se Ti před Halloweenem nebude chtít do vykrajování dýní, tak můžeš s klidem použít dýni papírovou, mini dárek z bedýnky. Stačí do ní dát zapálenou svíčku ve skleničce a je to.

Tak a než se pustíš do přípravy čaje, tak aby Tvůj šálek byl opravdovým požitkem, tak dodržuj i všeobecné zásady přípravy čaje, jako je například předem nahřátá konvička či šálek, luhování čajových lístků volně, nikoli v sítku a tak dále. Víc se dozvíš tady.

P.S. Poslední povinná "technická": Minimální trvanlivost všech čajů je 15.9.2019, ale to je jistě budeš mít už dáááávno vypitý. A co se množství týče, tak Ceylonu je 100 g, Indian summer, Zelenýho draka a pražené Kukichy 50 g a Darjeelingu 20 g.

P.P.S. A pokud sis zamiloval ty krásné ručně dělané lopatky na čaj a dřevěné podšálky, které vidíš na fotkách, tak mrkni na JR Wood Design.

  • Podzimní Čajová Bedýnka 2017
  • Kukicha roasted - japonský zelený čaj z Podzimní Čajové Bedýnky
  • Indian summer - ovocný čaj z Podzimní Čajové Bedýnky
  • Ceylonský čaj Nuwara Eliya BOP z Podzimní Čajové Bedýnky
  • Jade Cobra - Zelený drak - Indonéský oolong z Jávy z Podzimní Čajové Bedýnky
  • Darjeeling Sungma z Podzimní Čajové Bedýnky