Zima 2019 / 2020

Zimní výběr Čajových Bedýnek Ti snad přijde vhod při rozmrzání po koulovačce či sáňkovačce, na pohodičku u knížky, na posezení s přáteli nebo prostě jen tak ;)

Assam Hajua 50 g

Assam je druhá nejvyhlášenější indická čajová oblast rozprostřená v údolí kolem řeky Brahmaputra, velmi bohatá na dešťové srážky. Čaje z Assamu jsou známé svou výraznou zemitě natrpklou chutí. Tento pochází z čajové zahrady Hajua a celým jménem je Assam SFTGFOP 1 Hajua. V assámských čajích, které již v předchozích Čajových Bedýnkách byly, jsi mohl zaznamenat například dochuť po čokoládě či oříšcích. A asi neuhodneš, jaká chuť to bude tentokrát? Je mírně nasládlá, lehce pečená a říká se, že má chuť po perníčkách. Takže pokud jsi před Vánoci nestihl napéct, nezoufej ;)

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3,5 - 5 minut

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit v čajovém eshopu zde.

Darjeeling Singbulli FF 50 g

I když se to na první pohled nezdá, Darjeeling Singbulli je také černý čaj. Jde o takzvaný first flush (FF), nebo-li lístky z první vlny sklizně, která se vyznačuje tím, že jsou jen velmi lehce zoxidované, tedy v nich lze nalézt ještě relativně mnoho odstínů zelené. I barva nálevu se více blíží čaji zelenému či bílému.

Až budeš mít chuť na lehčí čaj, ovocné a květinové chuti i vůně, sahni rozhodně po sáčku s tímto nápisem. Čajová zahrada Singbulli v indickém Darjeelingu se rozprostírá přes 9 kopců v nadmořské výšce od zhruba 360 do 1300 m n.m. O tom, že pro výrobu tohoto čaje byly použity jen ty nej lístky, svědčí označení SFTGFOP1, které nese v názvu. Více o čajových zkratkách si můžeš přečíst tady.

Příprava: 7 - 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 4 minuty

Zamiloval sis tento Darjeeling? Můžeš dokoupit v čajovém eshopu zde.

Pear harbor 100 g

Když jsem ucítila vůni tohoto ovocného čaje, vybavila jsem si svoji prababičku, která dělala pečené hrušky s kořením na kamnech a tu nezaměnitelnou vůni, která se linula po kuchyni. Tak snad se mi trochu té úžasné vůně i atmosféry povede přenést i za Tebou.

Složení: hruška, jablko, červený rybíz, ibišek, rohovník, mrkev, citrusová kůra, hroznové víno, citronová tráva, okvětní plátky měsíčku, přírodní aroma; Alergen: citrusy

Příprava: 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 8 - 10 minut

Zamiloval sis tento ovocný čaj? Můžeš dokoupit v čajovém eshopu zde.

Velvety caramel 100 g

Sametové pohlazení potřebujeme občas každý a v zimě obzvlášť. Pro tyto účely jsem do této Zimní Čajové Bedýnky zařadila čínský černý čaj zjemněný mléčnou karamelovou chutí, protože pokud ten Tě nepohladí na duši … prostě ten Tě ve štychu rozhodně nenechá.

Složení: černý čaj, karamel, aroma

Příprava: 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 4,5 minuty

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit v čajovém eshopu zde.

Formosa milk oolong

A na závěr zase jedna top lahůdka, celým jménem Formosa Nai Xian Ginshan. Také je vlastně zjemněná mléčným aroma. V oolonzích z Taiwanu, nebo-li Formosy, jak Portugalci tento ostrov nazvali (znamená krásný ostrov), jde vystopovat jemnou smetanovou chuť. Její intenzita závisí na nadmořské výšce, kde čaj vyrostl i na způsobu zpracování. Tuto chuť si mnozí tak oblíbili, že Taiwanci začali toto aroma k oolongům dodatečně přidávat, aby ji ještě zesílili. Věřím, že si ji zamiluješ i Ty.

Příprava: 6 - 8 g na 0,3 l vody o teplotě 85°C, luhuj 1 - 2,5 minuty, čaj je vícenálevový. Oolongy jsou ideální pro přípravu stylem gong fu cha. O tomto stylu přípravu si více můžeš přečíst tady.

Zamiloval sis tento oolong? Můžeš dokoupit v čajovém eshopu zde.

  • Assam Hajua - kvalitní indický sypaný černý čaj z Čajových Bedýnek
  • Darjeeling singbulli first flush - kvalitní indický sypaný čaj z Čajových Bdýnek
  • Pear harbor - kvalitní sypaný ovocný čaj z hrušek
  • Velvety caramel - kvalitní sypaný černý čaj s karamelem
  • Formosa milk oolong - mléčný taiwanský oolong se smetanovo vanilkovou chutí