Nilgiri black broken

Černý čaj z lámaných lístků s "přívlastkem" winter frost. Sklizeň 1/2024. Říznější chuť s tóny čokolády a citrusů. Vhodný i na přípravu s mlékem.

Kategorie
Dostupnost:skladem
BaleníCenaks
50 g129,00 Kč
100 g235,00 Kč
250 g539,00 Kč
Nilgiri black broken
Novinka
 • Nilgiri black tea broken leaves - winter frost - detail čajových lístků
 • Nilgiri black tea broken leaves - winter frost - s mlékem
 • Nilgiri winter frost - listy čajovníky pokryté jinovatkou - leden 2024

O čajové zahradě Nilgiri, Secret hill

 • Čajová zahrada, které říkám Secret hill, se nachází v horách Nilgiri, takzvaných Mordých horách, v indickém státě Tamil Nadu v nadmořské výšce kolem 2100 m. Koupil ji děda Vijaye od Britů v roce 1937. V té době dělali "masovku", černý čaj pro britský trh. Ale už tenkrát nešlo jen tak o ledajaký čaj. Na britských aukcích byl číslo 1.
 • V roce 1990 továrna vyhořela. Nějakou dobu se Vijayova rodina živila pouze prodejem čerstvých lístků čajovým továrnám v okolí. Pak k tomu přidali útulný homestay. No a před 5 lety přišel syn s nápadem, dělat vysoce prémiové čaje bez továrny, prostě komplet ručně. Což není žádná pr***. Viděla jsem to na vlastní oči, co to všechno obnáší a jak dlouho trvá třeba jen sušení 1 kg čaje v malé troubě. A to u toho musí čajový mistr neustále stát a každých pár minut lístky promíchávat, aby se nepřipálily.
 • V čajové zahradě Secret hill nepoužívají vůbec žádné chemikálie. Oficiálně zatím "bio certifikát" nemají, ale Vijay řekl, že o certifikát letos požádá. V nadmořské výšce, jako je v této zahradě, se naštěstí škůdců a nemocí vyskytuje minimum. Plevele se zbavují manuálně a jako hnojivo používají hnůj a utržený plevel.

Co znamená čaj z Nilgiris s "přívlastkem" winter frost

 • Lístky pro tento černý čaj byly sklizeny ve druhé polovině ledna 2024. Což je období, kdy v Nilgiris v této nadmořské výšce rtuť na teploměru v noci opakovaně klesá pod bod mrazu. To má pochopitelně vliv na výslednou chuť čaje. A samozřejmě pozitivní. Není moc čajových oblastí, kde se sklízí v období, kdy mrzne. I v Nilgiris je toto chladné období jen velmi krátké, takže je to taková hodně limitovaná edice ;)
 • Představ něco jako víno s přívlastkem ledové víno. 

O tomto černém čaji z Nilgiri

 • Černý čaj, na kterém jsem si v Nilgiri pochutnávala každé ráno. Většinou s mlékem. Banoo, Vijayova žena, mi řekla, že s mlékem je to takhle na lačno lepší na žaludek. Přišel mi o dost svíravější (v dobrém), než ostatní čaje, které jsem od Vijaye ochutnala. Vijay se usmíval a řekl, že mi svěří tajemství: "Víš, moje čaje mají spoustu chuti a jsou téměř bez svíravosti, což je super. Ale pro čaj s mlékem jim ta říznost chybí. Takže si dělám takovou svojí ranní směs, kde část tvoří můj černý čaj (pro jejich chuť) a černý čaj ze sousední čajové zahrady (právě pro tu říznost)". No a tak jsem Vijaye požádala, jestli takovou směs může namíchat i pro Čajové Bedýnky. A jak se to povedlo? Račte vyzkoušet ;)
 • Lístky od Vijaye byly sklizeny v lednu 1/2024, lístky "od souseda" v 12/2023. Část lístků od Vijaye je ručně zpracovaná - jsou to úlomky lístků, které vznikly při zpracování celolistového černého čaje z Nilgiris, také winter frost. Část "od souseda" je zprcována mechanicky.
 • Chuť má říznější s tóny hořké čokolády a citrusů.

Příprava

 • 2 g na 0,2 l vody o teplotě 100°C, luhuj 2 minuty
 • u těchto jemných čajů je obzvláště důležitá kvalita vody, s tvrdou vodou si na něm moc nepochutnáš

Chceš vyzkoušet tento fajnový černý čaj z Nilgiri? Za každých 400,- Kč v objednávce v čajích (bez dopravy a bez naší výběrové kávy) máš nárok na jeden (10 g). Do této hodnoty se nezapočítávají bedýnky a jiná dárková balení. Svůj výběr vzorku napiš do objednávkového formuláře do příslušné kolonky.

 • Nilgiri green oolong
  Nilgiri green oolong
  Mimořádný ručně zpracovaný oolong s "přívlastkem" winter frost. Sklizeň 1/2024 - 1 bud a 1 lístek. S tóny květin, zelených...
  od 299 Kč
  Novinka
  Nilgiri green oolong
 • Nilgiri black tea
  Nilgiri black tea
  Vynikající ručně zpracovaný černý čaj s přívlastkem winter frost. Sklizeň 1/2024 - 1 bud a 2 lístky. S výraznou chutí hořké čokolády a...
  od 189 Kč
  Novinka
  Nilgiri black tea
 • Keemun Mao Feng
  Keemun Mao Feng
  Černý čaj z čínské provincie Anhui. Chuť má svěže navinulou, nasládlou s tóny hořké čokolády. 
  od 165 Kč
  Keemun Mao Feng