Léto 2020

Výběr 5 sypaných čajů na léto, které skvěle osvěží a báječně se hodí i na přípravu domácího ledového čaje.

Peach on the beach

Osvěžující ovocný čaj s podmanivou chutí broskví. Neobsahuje ibišek.

 • Osvěžující ovocná směs, která obsahuje i spoustu dalšího ovoce a zajímavých kvítků, se kterými je v příjemné harmonii. Chuť broskví zde však hraje jednoznačně prim.

 • V létě si ho samozřejmě můžeš vychladit, hodit do něj trochu ledu, nějakou tu bylinku, kolečko broskve, brčko a hurá, top ice tea je na světě.

Složení: broskve, jablko, ananas, šípek, květy čajovníku, okvětní plátky slunečnice, myrtovník citronový, aroma

Příprava: 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 8 - 10 minut.

Zamiloval sis tento ovocný čaj? Můžeš dokoupit tady.

Japonská Sencha

Osvěžující, květově nasládlý zelený čaj s výraznými trávovými tóny

 • Sencha je nejznámější japonský zelený čaj. V Japonsku tvoří kolem 80% trhu. Tato pochází z horské oblasti ostrova Kjúšů. Je vyrobena z lístků kultivaru Okumidori, který se poslední dobou používá i na výrobu prémiových čajů Gyokuro a Matcha.

 • Lístky jsou zpracovány do plochých jehliček. Je velmi osvěžující, květově nasládlé chuti s výraznými trávovými tóny.

 • Pochází z města Kobayashi z japonské prefektury Miyazaki, což vyplývá z jejího celého názvu Japan Miyazaki Kobayashi Premium Sencha.

 • Na japonských zelených čajích se dá velmi dobře demonstrovat rozdíl v chuti nálevu v závislosti na přípravě. Někteří zalévají Senchu vroucí vodou, někteří vodou o teplotě 60-70°C. Čím chladnější vodu použiješ, tím bude nálev sladší a čím teplejší, tím bude mít ostřejší a natrpklejší nádech. Tak vyzkoušej obě varianty a uvidíš, co Ti bude víc vyhovovat. Při použití chladnější vody čaj luhuj déle než u vroucí vody.

Příprava: 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 1 - 2 minuty

Zamiloval sis tento japonský zelený čaj? Můžeš dokoupit tady.

Jasmínový green dragon

Prvotřídní jasmínový zelený čaj, ze kterého byly kvítky jasmínu po dosušení vyjmuty.

 • Prvotřídní jasmínový zelený čaj z čínského Fujianu příjemně ovoněný a zjemněný jasmínovými kvítky, díky kterým získal lehce nasládlou chuť. Jasmínové kvítky byly z čaje po dosušení vyjmuty, což se u vysoce kvalitních jasmínových čajů někdy dělá, takže se nelekej, když v něm žádné kvítky nenajdeš.

 • Čaj je osvěžující, vyvážený, příjemně natrpklý. Úplně ideální i k přípravě ledového čaje.

Příprava: 8-9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 2-4,5 minuty.

Zamiloval sis tento jasmínový čaj? Můžeš dokoupit tady.

Assam Doomni

Jemně kořeněný zelený čaj s příjemnými květinovými tóny

 • Čajová zahrada Doomni se nachází v indickém státě Assam těsně u hranic s Bhútánem na úpatí himalájských velehor. Založená byla o dost později než většina čajových zahrad třeba v indickém Darjeelingu, konkrétně až kolem roku 1928. Před tím se tam pěstovala cukrová třtina a čekanka. Čaje z Assamu jsou známé zejména výraznými černými čaji, proto jsem měla velkou radost, když jsem ochutnala tuto delikatesu ze zahrady Doomni, která z řady assámských čajů tak trochu vybočuje.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj cca 3,5 - 4 minuty. Pokud si z čaje chceš užít vícero nálevů, použij trochu víc čaje a chladnější vodu a luhuj kratší dobu. Konkrétně kolem 10 g čaje, vodu o teplotě 80°C a dobu luhování 2-3 minuty.

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit tady.

Golden monkey

Medově nasládlý s čokoládovými tóny s vysokým podílem tipsů

 • Golden monkey je vynikající černý čaj z čínského Fujianu. Název Zlatá opice si získal díky tvaru čajových lístků, které připomínají opičí pařáty. Zlatá zase označuje barvu nálevu.

 • Dřív to byla opravdová raritka a tak někteří věřili ve zvláštní moc tohoto výjimečného čaje. Zejména pak ve zlepšení mrštnosti a sexuálních funkcí.

Příprava: 6 - 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 6 minut

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit tady.

Dárek

Pro ty, co si (do vydání zásob samozřejmě) objednali Čajové Bedýnky alespoň na 2 roční období, našli v nich jako dárek luxusní vzorek medu z Brd od rodinného včelařství Vysoká.

Květový pastovaný med od rodiny Šálkových zaslouženě opěkovaně získal titul Med roku. Káva či skořice v medu jsou zase skvělá náhražka Nutelly nebo můžou zajímavě ochutit některé druhy čaje.

Pokud se na tebe nedostalo, tak až ti dojdou zásoby medu, určitě mrkni na www.vcelarstvi-vysoka.cz a vyber si co hrdlo ráčí.

 • Broskvový čaj Peach on the beach kvalitní sypaný ovocný čaj
 • sencha japonský zelený čaj sypaný
 • Jasmínový zelený čaj - jasmin green dragon - čaj s jasmínem
 • Assam doomni  kvalitní sypaný zelený indický čaj
 • Golden monkey vynikající čínský černý čaj
 • med jako dárek - včelařství Vysoká rodiny Šálkovy