Jaro 2023

Svěží a voňavý jarní výběr Čajových Bedýnek v podobě 5 kvalitních sypaných čajů.

Citrónová verbena 20 g

S citrónovou verbenou jsem se poprvé seznámila kdysi v Maroku, když si ji jeden místní rybář přidával do Touaregu, že mu prý dodá příjemný citrusový nádech. Ochutnala jsem a musela jsem souhlasit. Tak mi to nedalo a hned jsem ji vyzkoušela samotnou. A byla jsem mega nadšená. Nálev byl svěží s vůní citrusů, a když jsem čaj nestihla vypít za tepla, tak jako ice tea to taky byla velká paráda.

Citrónová verbena je 2-3 metry vysoký keř, který má rád teplo. Říká se jí také Aloisie citrónová nebo sporýš. Neobsahuje kofein a skvěle se hodí do různých čajovo bylinných směsí. Návod, jak si takovou směs namíchat, kdyžtak najdeš mezi dalšími články v záložce příprava čaje.

Příprava: 1 polévková lžíce / 0,25 l vroucí vody, luhuj 10 minut (luhování za studena je tak na 4-8 hodin)

Zamiloval sis citrónovou verbenu? Můžeš dokoupit zde.

Orange delight 90 g

Na citrónovou verbenu krásně naváže další osvěžující model, tentokrát v podobě ovocného čaje. Kromě citrusů jsou v něm samé dobrůtky, jako třeba máta pomerančová, květy pomerančovníku, troška skořice, citrónová tráva a právě citrónová verbena. Ta je v čaji však zastoupena pouze stopově na vyladění. Takže neboj, jde o chuťově naprosto odlišný čaj. Neobsahuje ibišek ani kofein.

Složení: jablko, citrusy, kůra citrusů, citrónová tráva, skořice, máta pomerančová, květy pomerančovníku, verbena citronová, přírodní citrusové aroma

Alergen: citrusy

Příprava: 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 8 - 10 minut

Zamiloval sis tento ovocný čaj? Můžeš dokoupit zde.

Nepal Ilam green 60 g

Další model je zelený čaj z podhimalájí, konkrétně z čajové oblasti Ilam v Nepálu. Už jen když si představíš ten pohled na kopcovitou krajinu porostlou zelenými čajovníky s malými vesničkami, tak ten pohled osvěží. A k tomu přidáš tento svěží štiplavě kořeněný zelený čaj, který Tě překvapí medově karamelovým aftertastem a jarní idylka je na světě.

Příprava: 7 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 2 - 3 minuty

Zamiloval sis tento nepálskýzelený čaj? Můžeš dokoupit zde.

Rwanda Rukeri 80 g

I na jaře Tě mohou překvapit chladná rána. Na ně se mnohem víc šikne černý čaj než zelený. Proto je v jarním výběru Čajových Bedýnek i černý čaj, konkrétně z Rwandy.

Čaje pěstované v těchto končinách jsou obvykle zpracované obdobně jako čaje z indického Assamu či z Cejlonu (Srí Lanky), které většinou patří mezi ty říznější a svíravější. Tento je svíravý pouze minimálně. Je lehce zemitý s nasládlými tóny.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 4,5 minuty

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit zde.

Darjeeling Dhajea FF 20 g

Poslední ochutnávka přichází z Darjeelingu z čajové zahrady Dhajea. Tento čaj se sice také řadí mezi černé čaje, avšak tím, že jde o čaj z jarní sklizně (FF = First flush = jarní sklizeň), a tedy je zpracovaný trochu jinak, tak to tak na první pohled nevypadá. Je to borec na konec, takže je to samozřejmě velká lahůdka.

Čajová zahrada Dhajea se rozprostírá v nadmořské výšce cca 700 - 1100 metrů mezi známými zahradami, jako je například Ambootia či Nagri.

Jméno Dhajea v řeči místních obyvatel Lapchů znamená země (nebo území) modlitebních vlajek. A to kvůli budhistickým modlitebním vlajkám, které se v blízkosti nepálských hranic vyskytují velmi hojně.

Pro výrobu tohoto čaje byly použity pouze ty nejkvalitnější lístky včetně tipsů, o čemž napovídá i zkratka v jeho názvu - FTGFOP1. Vysvětlivky k čajovým zkratkám najdeš kdyžtak v tomto článku.

Má svěží vůni i chuť. Nálev je květový, ovocný, příjemně svíravý s kořeněným aftertastem.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj cca 2 - 4 minuty

Zamiloval sis tento indický čaj? Můžeš dokoupit zde.

  • Citrónová verbena krétská celý list - kvalitní bylinka s vůní citrusů
  • Pomerančový čaj Orange delight - kvalitní sypaný ovocný čaj
  • Nepal Ilam valley green - kvalitní sypaný zelený čaj z Nepálu
  • Rwanda Rukeri - kvalitní sypaný černý čaj z Rwandy
  • Darjeeling Dhajea first flush - kvalitní sypaný černý čaj z Darjeelingu jarní sklizeň