Zima 2023 / 2024

Bude zima bude mráz, kam se ptáčku kam schováš? … Zima už vlastně je. A když bude zase jednou i pořádný mráz, tak ne, že se budeš schovávat. Ale popadni brusle a šup vykroužit nějakou piruetku na některý...

Bude zima bude mráz, kam se ptáčku kam schováš? … Zima už vlastně je. A když bude zase jednou i pořádný mráz, tak ne, že se budeš schovávat. Ale popadni brusle a šup vykroužit nějakou piruetku na některý z blízkých vodních toků. Ok, ok, chápu, že ne každýho na takovýhle blbinky užije. Každopádně Ti přeju, ať si užiješ parádní rok 2024 a pokud by nastaly nějaký události, ze kterých bys nebyl úplně odvázanej, tak ať z nich dokážeš elegantně a s úsměvem "vybruslit" :).

Darjeeling Sungma FF 50 g

… třeba tak, jak se to podařilo v čajové továrně Sungma v Darjeelingu. Ta byla v roce 1934 zničena velkým zemětřesením a víceméně nezůstal kamen na kameni. A tak se spojila s čajovou zahradou Tarzun ze sousedství, která zemětřesení ustála a všechen čaj se začal zpracovávat právě tam. Sungma je zkrácenina Sungmaru, což v tibetském dialektu znamená něco jako místo, kde mega rostou houby. Tarzun pro změnu místo, kde se každý týden koná trh. Takže takový dobrý mišmaš.

A jaký produkují čaj? Tento konkrétně je z jarní sklizně (first flush = FF). Je to černý čaj, avšak není zoxidovaný do zčernání a je takový jemnější než klasický černý čaj.

Má lehce kořeněnou chuť s oříškovými tóny.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 2 - 4 minuty.

Assam Meleng 50 g

Pokud zatoužíš po výraznějším silnějším černém čaji, tak sahni po černém čaji z Assamu z čajové zahrady Meleng. Sice je také z jarní sklizně, ale v Assamu zpracovávají čaje jinak než v Darjeelingu. Takže ač také z jarní sklizně, tak je výrazný, plný a příjemně nahořklý. Navíc se spoustou zajímavých tónů od květinových přes ovocné po nasládle medové.

Čajová zahrada Meleng je v Assamu jedna z nejstarších. Je pojmenována podle řeky Meleng u jejíchž břehů se rozprostírá.

Příprava: 7 - 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 5 minut.

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit tady.

Yi bin mao feng 50 g

Pro dny, kdy budeš potřebovat trochu osvěžit je v bedýnce skvělý zelený čaj z čínského Sichuanu z oblasti Yi bin. Svou chutí Tě v mžiku vrátí do léta. Je totiž příjemně hořkosladký s tóny broskví a pomerančů.

Mao feng v názvu znamená ochmýřený vrcholek - díky ochmýření nejmladších, ještě nerozvinutých lístků (buds).

Příprava:6 - 7 g na 0,3 l 75 - 80°C vody, luhuj 2 minuty. Lze zalít opakovaně.

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit tady.

Black orange 80 g

S pomeranči má co do činění i další čínský čaj. Tentokrát se však o chuť pomerančů postaraly přidané kvítky pomerančovníku a přírodní aroma. Tento černý čaj prostě poznáš "po čuchu", jakmile sáček otevřeš. Když jsme ho v dílně ten velký pytel poprvé otevřeli, tak ho hned všichni chtěli ochutnat :) Tak doufám, že Ti bodne.

Je osvěžující, voňavý, nasládlý.

Složení: černý čaj, kvítky pomerančovníku, přírodní aroma

Příprava: 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 4,5 minuty.

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit tady.

Purple beauty 20 g

Vždycky, když ochutnávám nové čaje, tak si na vzorky lepím štítek a ve stručnosti popisuju chuťové dojmy. Tak u Purple beauty to bylo na první dobrou: "Mňam, voňavý, květový, bez svíravosti, růže, lilie, muscatel". Takže tak :) A po dalších doušcích jsem přidala ještě medovou nasládlost a tóny oříšků.

Prostě borec nakonec této čajové bedýnky. Ještě bych doplnila, že je to černý čaj z čínského Yunnanu z oblasti Lincang.

Pochází z kultivaru Zu Jian (Purple beauty), jehož buds (pupeny) mají barvu do vínova.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 4 minuty.

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit tady.

  • Darjeeling Sungma FF - kvalitní sypaný čaj z Darjeelingu z jarní sklizně   first flush
  • Assam Meleng - kvalitní sypaný černý čaj z indického Assamu
  • Yi bin mao feng - kvalitní sypaný zelený čaj
  • Black orange - černý čaj s pomerančovou kůrou - kvalitní sypaný černý čaj
  • Purple beauty - vynikající čínský sypaný černý čaj bez svíravosti