Zima 2020 / 2021

Možná Tě to překvapí, ale zimní výběr Čajových Bedýnek je tentokrát doslova a dopísmene květinový. Rač se přesvědčit.

Green peony 40 g

První květinou v zimním výběru je Zelená pivoňka (Green peony) nebo-li Lu Mu Tan. Pravděpodobně jsi se již setkal s její známější ségrou, Bílou pivoňkou - Pai Mu Tan, kterou můžeš vidět na eshopu Čajových Bedýnek a jedná se o bílý čaj. Zelená pivoňka, ač pochází z oblasti Fuding v čínské provincii Fujian, která je proslulá především pro své bílé čaje, je čaj zelený. Byla vyrobená z lístků, které jsou určené pro výrobu právě bílých čajů, jen se výrobní proces malinko upravil a vznikla z toho Zelená pivoňka. Mezi lístky najdeš mnoho cenných tipsů.

Zelená pivoňka má vynikající lehkou nasládlou ovocnou chuť s bezinkovými tóny. Pokud budeš mít v zimě chuť na nějaký osvěžující lehký čaj, Zelená pivoňka bude jasná volba.

Příprava: 7 g na 0,3 l vody o teplotě 85°C, luhovat 2 - 3 minuty, možné opakovaně zalít

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit zde.

Pink grapefruit 100 g

Taky si nedovedeš představit zimu bez grepu? Tato ovocná směs po grepu nádherně voní i chutná. Chuť doplňuje kromě kůry různých citrusových plodů také ananas, jablko a šípky a samozřejmě, jak jsem slíbila, také sušené květy. Konkrétně chrpy a ibišku. Ibišku je tam ale pouze stopové množství. Pro výraznější barvu a vyladění chuti. Tento ovocný čaj je přirozeně bez kofeinu, takže ho můžeš popíjet kdykoli a s celou rodinou.

Složení: kůra různých citrusových plodů, ananas, okvětní lístky chrpy, ibišek, šípek, jablko Alergen: citrusy

Příprava: 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhovat 8 - 10 minut

Zamiloval sis tento ovocný čaj? Můžeš dokoupit zde.

Kenya Milima 50 g

Kenya je druhým největším producentem černých čajů na světě. Pravda je, že většina jde do pytlíkáčů. Ale to by byla v případě tohoto čaje škoda. Milima znamená hora. Nachází se kousek od hranic s Ugandou a asi 100 km vzdušnou čarou od Viktoriina jezera. Lístky pro tento černý čaj byly sbírány brzy ráno na čajových plantážích od 1900 metrů nad mořem výš. Což se, spolu se zlatavými tipsy, příjemně promítá do jeho chuti.

Má výraznou a přesto jemnou nasládlou medovou chuť s ovocnými a květinovými tóny.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhovat cca 3 - 4,5 minuty

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit zde.

Vánoční zelený čaj 80 g

Bez skořice, hřebíčku a pomerančové kůry by zima nebyla zimou a Vánoce Vánocemi. Skořice a hřebíček zahřejí Tvé prokřehlé tělo a spolu s pomerančovou kůrou a kvítky růže provoní celou místnost. To vše v příjemné harmonii s čínským zeleným čajem Sencha.

Složení: zelený čaj, pomerančová kůra, jablko, hřebíček, skořice, okvětní plátky růže, aroma

Alergen: citrusy

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vody o teplotě 95°C, luhovat cca 2 minuty

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit zde.

Golden lily 20 g

A nejkrásnější a nejlepší květina na závěr. Navíc z krásného Taiwanu, jak jej nazvali Portugalci (Formosa = nádherný). Golden lily (Jin Xuan nebo-li zlatá lilie) je kultivar, ze kterého se obvykle produkují čaje typu oolong a dává čaji velmi unikátní chuť. Specifickou chuť má díky tomu i tento skvostný černý čaj.

Není vůbec jednoduché jeho chuť popsat. Asi bude záležet, jak se zrovna vyspíš. V jednu chvíli v něm ucítíš karamel a hořkou čokoládu, vzápětí květiny a ovoce anebo něco úplně jiného.

Pochází z oblasti Nantou, která se nachází v samém středu ostrova. Celým jménem je tedy Formosa Nantou Jin Xuan.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhovat 2 minuty. Takto připravený čaj lze ještě jednou zalít. Tento čaje je také ideální pro přípravu stylem gong fu cha

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit zde.

  • Green peony - zelený pivoňka - kvalitní sypaný zelený čínský čaj
  • Pink grapefruit - kvalitní sypaný ovocný grepový čaj
  • Kenya Milima - kvalitní sypaný černý čaj z Keni
  • Vánoční zelený čaj se skořicí a pomerančovou kůrou - sypaný vánoční čaj
  • Golden Lily - sypaný černý čaj z Taiwanu