Zima 2018 / 2019

Na zimě je super i to, že nemám takový výčitky svědomí, když se jen povaluju doma s knížkou a trávím čas takzvaným "nicneděláním". A k tomu šálek fajnovýho čaje a co víc si přát, no ne?

Orange heaven

Taky jsi musel do školy nosit sušenou pomerančovou kůru? A pamatuješ si, jaká krásná vůně se linula po pokoji, ve kterém jsi ji na topení sušil? Tak tyto nostalgické vzpomínky mi okamžitě vytanuly na mysl poprvé, kdy jsem si přivoněla k tomuto čaji. Moc příjemná ovocná směs s pomerančovou kůrou, květy granátového jablka a ibišku. Úplně ideální na zahnání chmur v zimních ušmudlaných měsících. Tím, že neobsahuje pravý čaj, tedy žádný tein, který by Ti nedovolil zamhouřit víka, tak si ho můžeš dopřát kdykoli.

Složení: pomeranč, pomerančová kůra, květy granátového jablka, šípek, okvětní lístky pomerančovníku, růže a slunečnice, ibišek, kousky jablka, červená řepa, přírodní aroma.

Příprava: 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 8 - 10 minut

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit zde.

Assam Dhelakhat

V předchozích Čajových Bedýnkách byl několikrát černý čaj z indického Darjeelingu. Tento je také z Indie, ale pro změnu z oblasti, která s Darjeelingem sousedí, z Assamu. Jde o nejrozlehlejší oblast na světě, kde se pěstuje černý čaj. Je lemován řekou Brahmaputra a dost často tam slušně sprchne, což se na jeho chuti pozitivním způsobem podepisuje.

Pokud jsi měl možnost nějaký čaj z Darjeelingu ochutnat, jistě mi dáš za pravdu, že čaj z této oblasti je úplně jiný. Má podstatně tmavší barvu a tvrdší a výraznější chuť.

Navíc se pyšní označením TGFOP, což mimojiné znamená, že obsahuje slušné množství tipsů, tedy ještě ne plně rozvinutých pupenů z konce větvičky čajovníku.

Příprava: 7 - 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj cca 3,5 - 5 minut

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit zde.

Shou mee

Slavný čínský bílý čaj z provincie Fujian, jehož název se překládá jako dlouhověké obočí, a to zejména díky úzkým lístkům do tvaru půlměsíce. I tento čaj obsahuje velké množství ochmýřených tipsů.

Ostatní čaje z této Zimní Čajové Bedýnky jsou spíše výraznější. Tak pokud bys rád pro změnu sáhnul po něčem jemnějším, tak Shou mee bude správná volba.

Příprava: 7 g na 0,3 l 80°C vody, luhuj 2 - 3 minuty, čaj je vícenálevový

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit zde.

Wu Yuan Wu Lu

Až budeš propadat depce z toho zimního počasí, mlh a pošmourna, tak si vzpomeň na tento čaj, který celý život tráví v mlze a vlhku čínské oblasti Jiangxi a přitom mrkni, jak mu to svědčí. Ta nádherná tmavě zelená barva a ta jemně nasládlá lehce kořeněná chuť. Není divu, že patří mezi jedny z nejvyhledávanějších zelených čajů.

Příprava: 6 - 8 g na 0,3 l 80°C vody, luhuj cca 2 minuty, čaj je vícenálevový

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Yunnan tippy

No a jako vždy tady mám jednu specialitku na závěr. Už několikrát jsem tady zmínila čaje, ve kterých je velký podíl tipsů, tedy ještě ne úplně rozvinutých pupenů, ve kterých je nejvíce ceněných látek ze všech lístků čajovníku. Tento čaj to má ovšem i v názvu, takže ano, je jich v něm opravdu hodně. A nejen tím je tento čaj vyhlášený. Už jen při pohledu na něj Tě napadne, že není tak úplně běžný. Ať už svou barvou či díky drátkovitě svinutým lístkům. Yunnan tippy pochází z Yunnanu, provincie na jihozápadě Číny. Překládá se taktéž jako "na jih od mraků". Stejně tak, jako výše uvedený Assam, jde o černý čaj. Avšak společného toho chuťově ani vizuálně moc nemají. Však uvidíš a doufám, že budeš souhlasit, že je to fakt ňamka.

Příprava: 7 - 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj cca 3 - 4,5 minuty

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Hmotnost čajů: Orange heaven a Assam Dhelakhat 80 g, Wu Yuan Wu Lu 50 g, Shou mee 40 g a Yunnan tippy 20 g

  • Orange heaven kvalitní sypaný ovocný čaj ze Zimní Čajové Bedýnky
  • Assam Dhelakhat kvalitní černý sypaný čaj z Indie ze Zimní Čajové Bedýnky
  • Shou mee kvalitní bílý sypaný čaj z číny ze Zimní Čajové Bedýnky
  • Kvalitní sypaný zelený čaj Wu Yuan Wu Lu Čína - ze Zimní Čajové Bedýnky
  • Yunnan tippy - kvalitní sypaný černý čaj čínský - ze Zimní Čajové Bedýnky