Léto 2017

Možná Tě napadne, že léto a čaj k sobě úplně nejde. Ale těsně vedle. Jde to k sobě úplně skvěle. Takový neslazený čaj je na letní vedra jako stvořený a to i v horké podobě. No a pokud Čajové Bedýnky...

Možná Tě napadne, že léto a čaj k sobě úplně nejde. Ale těsně vedle. Jde to k sobě úplně skvěle. Takový neslazený čaj je na letní vedra jako stvořený a to i v horké podobě. No a pokud Čajové Bedýnky sleduješ na sociálních sítích tak víš, že jsem se teď v létě, abych se náhodou nenudila, pustila do ledových čajů a objíždím s Čajobarem různý trhy, fesťáčky a jiný vymazlený akcičky. A protože kovářova kobyla ne vždy chodí bosa, tak jsem do Letní Čajový Bedýnky dala několik čajů, které jsou úžasné nejen horké, ale samozřejmě i ledové.

Blueberry bliss

Jde o fajnovou ovocnou směs, kde převládají borůvky. Těm sekunduje ještě hroznové víno, bezinky, černý rybíz a ibišek. Takže pokud máš chuť na poctivý ovocný čaj, je Blueberry bliss jasná volba.

Příprava horkého čaje: 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 4 - 6 minut.

Tento borůvkový čaj je úžasný i jako ice tea. Patří mezi 3 nejoblíbenější z těch, které podávám na Čajobaru. Ale recept jsem slíbila, že sdělím jen těm, kdo odebírají Čajové Bedýnky, takže je mi líto, ale tady ho nenajdeš ;)

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Další čaj, který Tě osvěží, povzbudí a je skvělý i jako ice tea je proslavený marocký mátový čaj nebo-li Touareg.

Touareg

V Maroku jsem strávila dohromady skoro 4 měsíce. A i když tam teda je dost teplo, tak čaj se tam podává v jakoukoli denní či noční hodinu. Ano, vždy horký a hóóóoooodně slazený. Pokud je chladno (tedy tak do 20ti stupňů), dávají do něj čerstvý pelyněk, který zahřívá. Pokud je teplo, tak do něj přidávají marockou mátu, Nanu, která chladí. Nana se tu ovšem neshání úplně lehce. A jelikož tohle je Čajová Bedýnka Letní, tedy by se dalo čekat, že budeš potřebovat spíš zchladit, tak snad Ti udělá radost již namíchaná směs čaje Gunpowder, který se na výrobu marockého čaje používá, právě s mátou Nana. Příprava a podávání marockého mátového čaje je slušný rituálek, v němž každý krok má svůj význam. Pokud by Tě zajímaly podrobnosti, mrkni sem. Najdeš tam všechno tak, jak jsem to v Maroku pochytila a je tam i krátký videjko, který jsem natočila na tamním tržišti pro svůj projekt Authentic World Food, o tom, jak ho připravit.

No a kdyby se Ti to nechtělo číst ani koukat na videjko, tak příprava ve stručnosti zde:

Příprava horkého čaje: 9 - 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj či povař 4 - 6 minut, nešetři cukrem (ano, v Maroku to rádi hóoooodně sladké).

Příprava ice tea: Buď můžeš vychladit horký čaj, který si připravíš dle řádku výše nebo si ho můžeš připravit za studena.

Tedy: 6 g na 0,5l studené vody, nech luhovat přes noc a cukrem nešetři. Ledový čaj se nejlépe sladí cukrovou vodou.

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Venkovské zahrádky právě v tuto chvíli zdobí květy nádherných pivoněk. A světe div se, pivoňky jsou součástí i Letní Čajové Bedýnky. Jde o bílý čaj s názvem Pai Mu Tan, nebo-li Bílá pivoňka.

Pai mu tan

Pai Mu Tan patří k nejznámějším bílým čajům. Tato pochází z čínské provincie Fujian. Zatímco Ty si ho můžeš nyní dopřávat klidně celý den, protože jde o jemný čaj s nízkým obsahem kofeinu, tak v minulosti bylo popíjení bílého čaje výsadou císařů. Dávalo se jím na odiv bohatství a uctívaly vážené návštěvy a k běžným smrtelníkům se hned tak nedostal. Bílá pivoňka je navíc mezi čaji celkem nováčkem, světlo světa spatřila tak před 100 lety.

Příprava horkého čaje: 7 g na 0,3 l vody o teplotě 85°C, luhuj 2 - 3 minuty, možno znovu zalít.

Příprava ice tea: 5 g na 0,5 l studené vody, nech luhovat přes noc. A podle mě je úplně nej bez cukru.

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Green mist

Tak tahle ňamka, která se celým jménem jmenuje China Sichuan Special Ming QianGao Shan Green Mist je příjemný lehce nasládlý zelený čaj s jemně kořeněnou, místy až oříškovou vůní. Pochází z vysokých hor oblasti Sichuan (gao shan = vysoká hora) z nadmořské výšky zhruba 1300 metrů. Sklizen byl brzy na jaře před svátkem Qing ming jie (Svátek čistoty a jasu) a v tuto chvíli patří k mým nejoblíbenějším zeleným čajům.

Příprava: 6 - 7 g na 0,3 l vody o teplotě 75 - 80°C, luhuj cca 2 minuty, možno znovu zalít.

A nejlepší na konec :) Není to tak dlouho, co se čajové lístky čaje Darjeeling Balasun hrdě vystavovaly sluníčku nádherných čajových zahrad v oblasti Balasun v indickém Darjeelingu.

Darjeeling Balasun

Čajové zahrady v Balasunu jsou opravdu překrásné. Jsou obklopené nádhernými lesy, protéká jimi řeka, dle které je oblast pojmenovaná a když máš to štěstí, tak kromě svěží zeleně, kterou vidíš všude kam se podíváš, tak se můžeš těšit z kvetoucích magnólií, rododendronů či pomerančovníků.

No a z takhle nádhernýho místa snad nemůže pocházet nic jinýho, než opravdový skvost. Celým jménem Darjeeling SFTGFOP1 Balasun. A pokud se vyznáš v čajových zkratkách nebo si to rozklíčuješ dle indícií v tomto příspěvku tak Ti bude jasné, že je to čaj na opravdu výjimečné příležitosti. Tak si ho pořádně v klidu vychutnej :)

Příprava: 7 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj cca 4 minuty (máš-li radši jemnější čaj, luhuj kratší dobu). Co se opakovaných nálevů u Darjeelingů týče, tak jsou tu příznivci a odpůrci. Já patřím do té první skupiny. I druhý nálev stál podle mě za hřích. Z toho třetího jsem už tak odvázaná nebyla, ale byla by myslím škoda ho vysypat po prvním nálevu. Tak si to vyzkoušej a uvidíš, do jaké skupiny se přidáš :)

Tyčinky proti komárům

Kde jinde si v létě vychutnat šálek čaje nebo sklenici ledového ice teačka než venku. Romantické večery Ti ovšem můžou znepříjemnit komáři či jiná havěť. Ale neboj se nic, i na to Čajové Bedýnky myslely a pro tyto účely tu máš na vyzkoušení "antikomáří tyčinku". Kdyby Tě třeba napadlo, že si rozhodně nebudeš večer kazit nějakou "chemkou", tak buď v klidu. Tyhle tyčinky jsou od firmičky Greenstore. A jak už název napovídá, tak jsou prostě green, tedy v souladu s přírodou, jako třeba ty kelímky a brčka z kukuřičného škrobu, ve kterých v Čajobaru podávám ledové čaje. Tyhle antikomáří tyčinky jsou převážně z citrónové trávy, takže i příjemně voní. Prostě někam zapíchneš, zapálíš a o nic se už nestaráš. Tak mrkni na www.greenstore.cz a objevíš tam spoustu jiných eko-vychytávek, ať už na úklid, garden party nebo různé zajímavé zdravé dobroty.

Aby Tvůj šálek čaje byl opravdovým požitkem, tak je dobré dodržovat i všeobecné zásady přípravy čaje, jako je například předem nahřátá konvička či šálek, louhování čajových lístků volně, nikoli v sítku, a tak dále. Více takových zdánlivých "maličkostí" nalezneš v čajovém desateru.

P.S. Poslední povinná "technická": Minimální trvanlivost všech čajů je 28.5.2019, ale to je jistě budeš mít už dáááávno vypitý. A co se množství týče, tak Touaregu je 100 g, Blueberry bliss, Pai Mu Tan a Green mist 50 g, Balasun 20 g.

P.P.S. A kdyby Tě zajímalo, kde se dají sehnat ty krásné ručně dělané lopatky na čaj a dřevěné podšálky, které vidíš na fotkách, tak mrkni na JR Wood Design.

  • Letní Čajová Bedýnka
  • Blueberry bliss - ovocný čaj z Letní Čajové Bedýnky
  • Touareg - čaj z Letní Čajové Bedýnky
  • Pai Mu Tan - bílý čaj z Letní Čajové Bedýnky
  • Green Mist - čínský zelený čaj z Letní Čajové Bedýnky
  • Balasun - čaj z Letní Čajové Bedýnky
  • Přírodní tyčinka proti komárům - dárek z Letní Čajové Bedýnky