Léto 2023

Letní osvěžení v podobě výběru 5 sypaných čajů z různých koutů světa.

White monkey 50 g

Začnu lahodným zeleným čajem, který trochu klame tělem, protože při pohledu na jeho název Ti snadno vytane na mysl, že jde o čaj bílý. Jmenuje se totiž Bílá opice, ale je to čaj zelený a to z čínské oblasti Guangxi. Název Bílá opice získal díky vyššímu obsahu bílých ochmýřených tipsů, které připomínají srst bílé opice.

Je medově nasládlý, příjemně svíravý s dřevitými tóny a tóny bylinek a pepře.

Příprava: 6 - 7 g na 0,3 l 80°C vody, luhuj cca 2 minuty, čaj lze zalít opakovaně.

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit tady.

Juicy mango 80 g

Borůvky, jahody a víceméně všechno naše ovoce si v létě natrháš všude možně v přírodě. Mango v našich luzích a hájích ale nejspíš nepotkáš. Proto Ti ho Čajové Bedýnky přibalily do letního balíčku. Pokud totiž miluješ mango, tak si zamiluješ i tento ovocňák. Juicy mango je úžasný osvěžující ovocný čaj, který je doslova převtělené mango. Sekunduje mu ještě třeba ananas a měsíček, ale chuť manga v něm jednoznačně vítězí. Neobsahuje ibišek ani kofein a je top i na ice tea.

Složení: kandované mango, kandovaný a sušený ananas, pomeranč, jahody, měsíček, světlice barvířská, aroma.

Příprava: 2 lžičky na 0,3 l vroucí vody, luhuj 8 - 10 minut.

Zamiloval sis tento ovocný čaj? Můžeš dokoupit tady.

Assam Satrupa 50 g

Další zelený čaj, tentokrát trošičku říznější model je z čajové zahrady Satrupa, která se nachází úplně na východě indického státu Assam, až u hranic s Barmou.

I když čajové lístky na první pohled vypadají jakože "každej pes, jiná ves", chuťově jde o povedený zelený čaj. Jinak bych ho do bedýnek nedávala, že jo ;)

Má plnou, nasládlou, příjemně svíravou chuť s květovými tóny.

Příprava: 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 2-3 minuty.

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit tady.

Nepal Sakhira SF 50 g

Pak tu pro Tebe mám černý model z Nepálu. Je z letní sklizně (SF = second flush = letní sklizeň), takže není tak oxidovaný (a tedy ani tak černý), jak u černých čajů bývá zvykem. Obsahuje slušný podíl tipsů, tedy ještě nerozvinutých pupenů na konci větvičky čajovníku, v nichž je největší množství ceněných látek. Čajová zahrada Sakhira se nachází v podhimalájí v nadmořské výšce až 1800 metrů. Název Sakhira vznikl jako zkrácenina pro SAKhejung HIll RAnge.

Má lehce ovocně kořeněnou chuť s jemnými oříškovými tóny.

Příprava: 7 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 4 minuty.

Zamiloval sis tento nepálský čaj? Můžeš dokoupit tady.

Nepal Pathivara white forest 20 g

Jestli jsi u Bílý opice čekal bílý čaj a byl jsi zklamaný, že byl nakonec zelený, tak ses konečně dočkal. Libovka na závěr je další Nepálec, tentokrát vynikající bílý čaj z čajové zahrady Pathivara.

V této oblasti jsou klimatické podmínky trošku drsnější, takže výtěžnost z jednoho hektaru je nesrovnatelně nižší než u většiny čajových zahrad (jejich 50-60 kg oproti celosvětovému průměru, který jde lehce přes tunu asi mluví za vše). Proto jediná možnost, jak "ekonomicky přežít", byla zaměřit se čistě na vysoce kvalitní čaje, aby se to vyplatilo. Prostě žádný masovky.

Čajová zahrada se nachází v nadmořské výšce kolem 1800 - 2000 metrů jen asi 5 km od parku Singhalia, proslaveného mimojiné snahou o záchranu Pandy červené. Je to velmi mladá čajová zahrada. Za svou krátkou (asi 30 letou) historii byly navíc čajovníky ponechány díky maoistickému povstání, které v Nepálu probíhalo, asi tak na 10 let svému osudu a s obnovou "řízeného" pěstování a zpracování čaje se začalo znovu až v roce 2012. Každopádně jejich čaje stojí za to a tento bílý model je toho důkazem.

Obsahuje spoustu tipsů. Je svěží, nasládlý s kořeněnými a květovými tóny. Trochu jako čaje z Darjeelingu z jarní sklizně. Na léto prostě ideálka.

Zamiloval sis tento nepálský čaj? Můžeš dokoupit tady.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 5minut.

  • White monkey - kvalitní sypaný čínský zelený čaj
  • Mangový čaj - Juicy mango - kvalitní sypaný ovocný čaj
  • Assam Satrupa - kvalitní zelený čaj z indického Assamu
  • Nepal Sakhira second flush - kvalitní nepálský čaj z letní sklizně
  • Nepal Pathivara White forest - kvalitní sypaný čaj z Nepálu