Léto 2021

Léééto! Co k tomu dodat? To jsou jahody, třešně, západy slunce, grilovačky, dovolená … prostě samý parádní věci. A k nim osvěžující drinky a čaj nejen ledový, ale i teplý. Protože i ten dokáže krásně...

Léééto! Co k tomu dodat? To jsou jahody, třešně, západy slunce, grilovačky, dovolená … prostě samý parádní věci. A k nim osvěžující drinky a čaj nejen ledový, ale i teplý. Protože i ten dokáže krásně osvěžit. Zejména pokud je zelený. Proto také v této Letní Čajové Bedýnce převažují zelené čaje, ale je v ní i jeden černý nejen pro chladnější rána.

Wild cherry 100 g

A začneme zostra, první v pořadí je letní divoká vášeň … teda vlastně višeň ;) Každopádně díky své svěžesti a intenzivní višňové chuti Tě nakopne na divokou letní jízdu, minimálně jako Aňu Geislerovou v kultovním filmu od Jana Svěráka ;) Jako ice tea je to naprostá pecka ač bez pecek a také bez kofeinu, takže si ji můžeš vychutnat kdykoli a pozvat na višňový drink i ty nejmenší.

Složení: višně, ibišek, šípky, jablko, hroznové víno

Příprava: 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhovat 8 - 10 minut

Zamiloval sis tento ovocný čaj? Můžeš dokoupit zde.

Matcha plus Genmaicha 60 g

Po ovocném bezkofeinovém modelu tu máme něco, co má kofeinu naopak malinko víc. Jde totiž o zelený čaj Genmaicha (což je japonská klasika - směs zeleného čaje s praženou rýží) obalený v práškovém čaji Matcha. Genmaicha sama o sobě výrazně kofeinová není, ale Matcha to v tomhle smyslu celkem dohání. Obsahuje více kofeinu jednak kvůli zastiňování čajovníků, z jejichž lístků je vyrobena. Navíc jde o lístky mleté, které se v nálevu víceméně rozpustí, takže s šálkem Matchy vypiješ veškerý kofein, který v čajových lístcích byl.

Ale neboj, není to taková palba, jako když si dáš Matchu samotnou. I ten rýžový popcorn to trošku naředí. A výsledná chuť? Moc příjemná kombinace, kdy Matcha se postará o nasládlou jemnější chuť a Genmaicha zas o tu trošku říznější složku a "popcorn" o chuť pečeného chleba.

Složení: Genmaicha (japonský zelený čaj s praženou rýží), Matcha

Příprava: 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhovat 1 - 3 minuty

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit zde.

Golden Yunnan 50 g

Černé čaje se obvykle neřadí do kategorie "osvěžující". Golden Yunnan, čaj z čínského Yunnanu, ale zkrátka je. Kromě toho, že je medově nasládlý se švestkovým nádechem, tak je i příjemně navinulý. Mezi lístky je spousta zlatavých tipsů (ještě nerozvinutých lístků z konce větvičky čajovníku, ve kterých je nejvíce ceněných látek) a nálev z něj má nádhernou barvu do červena, prostě jak ty západy slunce.

Příprava: 6 - 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhovat 2 - 4 minuty

Zamiloval sis tento černý čaj? Můžeš dokoupit zde.

Sencha green lemon 100 g

I tato Sencha je příjemně navinulá a osvěžující. Ale to, vzhledem k tomu, že obsahuje přidanou citrónovou kůru, až tak překvapivé není. O ještě krásnější pocit z pití tohoto čaje se postarají sedmikrásky. Ideálka na letní posezení na terase a to jak v teplé tak ledové formě.

Složení: čínský zelený čaj Sencha, citrónová kůra, sedmikrásky, aroma

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vody o teplotě 95°C, luhovat cca 2 minuty

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit zde.

An Ji bai cha 20 g

A jako vždy největší skvost na závěr. China Zhejiang An Ji Bai Cha Imperial Grade trochu klame tělem. Má sice v názvu "bai cha", což znamená bílý čaj, ale jde o čaj zelený.

Bílý se mu říká proto, že lístky s výhonky, ze kterých je čaj vyroben, jsou pokryty bílým chmýřím. Lístky pocházejí z kultivaru čajovníku Bai Ye Yi Hao, který má méně polyfenolů a chlorofylu, což způsobuje právě tu bílou barvu. Na druhou stranu zase obsahuje mnohem více amino kyselin, které potlačují tvorbu kortizolu a tím snižují stres. To ale doufám, že nebude třeba, a že jediný Tvůj letní stres bude balení na dovolenou ;)

Paleta chutí, kterou v tomto čaji objevíš, je pestrá jako letní louka. Objevíš v ní tóny květin, kořeněné a trávové tóny a také ty svěží a nasládlé. Prostě harmonie v šálku.

Příprava: 5 - 7 g na 0,3 l vody o teplotě 80°C, luhovat 2 - 2,5 minuty, lze zalít vícekrát

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit zde.

  • kvalitní sypaný ovocný višňový čaj
  • Matcha plus genmaicha s praženou rýží - kvalitní japonský zelený čaj
  • Golden Yunnan - kvalitní sypaný čínský černý čaj z Yunnanu
  • Sencha green lemon - kvalitní sypaný zelený čaj s citrónovou kůrou a sedmikráskou
  • An Ji Bai Cha - kvalitní sypaný zelený čínský čaj