Jaro 2020

Jaro je nejsvěžejší období v roce. Vše rozkvétá a nádherně voní. A v tomto duchu se nesou i Jarní Čajové Bedýnky. Čaje v nich jsou lehké osvěžující a ve většině z nich ucítíš příjemné květinové tóny.

A cože bylo ve výběru tentokrát?

Oolong orange flower 100 g

Jaro na Tebe jednoznačně dýchne hned při otevření prvního sáčku, ve kterém je čínský polozelený čaj (nebo-li oolong) ovoněný kvítky pomerančovníku. Když se budeš pozorně dívat, určitě jich v něm pár najdeš.

Složení: čaj oolong, kvítky pomerančovníku, přírodní aroma

Příprava: 7 - 9 na 0,6 l vroucí vody, luhuj cca 3 minuty

Zamiloval sis tento oolong? Můžeš dokoupit zde.

Gu Zhang mao jian 50 g

Dalším zástupcem čínských čajů je zelený čaj z pohoří Wuling, který se nachází v okresu Gu Zhang v provincii Hunan. Tento čaj patří mezi 10 nejslavnějších čajů této provincie.

Do hrdla Ti vklouzne naprosto hladce a Ty se budeš jen kochat jeho čistou osvěžující chutí, která je květově kořeněná a mírně nasládlá.

Příprava: 6 - 7 g na 0,3 l vody o teplotě 80°C, luhuj 2 minuty, vícenálevový

Zamiloval sis tento zelený čaj? Můžeš dokoupit zde.

Cranberry fresh 80 g

Osvěžení můžeš očekávat i od tohoto ovocného čaje. Jemnou kyselost mu dodávají brusinky a ibišek. Ten však není ve směsi zastoupený nijak výrazně, takže nepřebije chuť všeho ostatního. Asi není třeba dodávat, že čaj neobsahuje kofein, takže si ho v klídku můžeš dát úplně, ale úplně kdykoli. A rozhodně bude stát za to zkusit i ve vychlazené verzi.

Složení: jablko, ibišek, brusinky

Příprava: 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 8 - 10 minut

Zamiloval sis tento ovocný čaj? Můžeš dokoupit zde.

Darjeeling Namring 50 g

Namring patří k těm nejstarším čajovým zahradám v indickém Darjeelingu. Do Himalájí bys odsud kamenem dohodil. Založena byla již kolem roku 1855. Namring tea estate tvoří tři čajové zahrady, které jsou v různé nadmořské výšce. Tento čaj je z té nejvýše položené, která sahá až do 1700 m n.m. Lístky byly sklizeny ve druhé vlně, tzv. second flush (SF), která je typická ovocnou nasládlou lehce kořeněnou chutí. Místy jde až do oříškových tónů. Celé jméno je Darjeeling SF FTGFOP 1 Namring upper a jde o vysokohorský černý čaj. Vysvětlení zkratek v názvu najdeš tady.

Příprava: 8 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 2,5 - 5 minut

Zamiloval sis tento čaj z Darjeelingu? Můžeš dokoupit zde.

Nepal Sakhejung 20 g

Naproti tomu tento čaj je z první sklizně, tedy first flush (FF). Je taktéž z podhůří Himalájí, avšak z nepálské strany. Nepálské čaje jsou chuťově velmi blízké těm z Darjeelingu, často je dokonce i předčí. Vesnice Sakhejung leží v oblasti Ilam, která je od Darjeelingu zhruba 50 km vzdušnou čarou. Sice je díky způsobu zpracování řazen mezi černé čaje, vzhledově však připomíná spíše čaje bílé a to i díky vysokému podílu stříbrných tipsů (ještě nerozvinutých pupenů na konci větvičky čajovníku, které obsahují nejvíce ceněných látek). Proto je celým jménem Nepal FF Sakhejung white. Chuť má květově kořeněnou a je to opravdu lahůdka na závěr této Čajové Bedýnky.

Příprava: 7 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 2 - 4 minuty (určitě zkus i druhý nálev)

Zamiloval sis tento čaj z Nepálu? Můžeš dokoupit zde.

  • oolong orange flower - kvalitní sypaný polozelený čaj s kvítky pomerančovníku
  • Gu zhang mao jian - vynikající sypaný zelený čaj
  • brusinkový čaj - kvalitní sypaný ovocný čaj - osvěžující nakyslý nahořsklý
  • Darjeeling Namring upper - kvalitní sypaný Darjeeling second flush z Čajových Bedýnek
  • Nepal Sakhejung - vynikající nepálský černý čaj