Jaro 2019

Jaro je nádherný roční období a taky hrozně nevyzpytatelný. Třeba loni šla zima z oteplováků rovnou do bikin. Tak jsem pro jistotu pro to letošní zvolila čaje, které jsou skvělé jak horké, tak i jako ice tea, ať jseš ready bez ohledu na to, jaké roční období se z toho jara nakonec vyklube.

Ibišek

Pokud jsi někdy navštívil některou ze zemí severní či západní Afriky, Blízkého Východu či Latinské Ameriky, určitě jsi tam narazil na carcade neboli ibiškový čaj. Je to silně slazený osvěžující nápoj z květů ibišku, který se podává jak horký, tak vychlazený. Tento k Tobě doputoval až ze Súdánu.

Ibišek sám o sobě je dost kyselý. Ale to je na něm právě to skvělý, protože čím taky jiným se osvěžit, že? Takže pokud jsi milovník kyselýho, neslaď. Pokud bys tuto dominantní chuť raději zmírnil, tak oslaď a cukrem rozhodně nešetři.

Příprava:15 g krátce povař v 0,6 l vody, sceď a silně oslaď; pij horký nebo vychlazený s ledem (dá se to i bez vaření, prostě pouze zalij vroucí vodou, luhuj cca 10 minut)

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit zde.

Gunpowder, Temple of heaven

Další model má s předchozím dost společného. Jde sice o zelený čaj a pochází z Číny, ale také má co do činění se severní Afrikou, kde ho hodně sladí a je skvělý jak horký, tak ledový.

Jde o čaj Gunpowder neboli střelný prach z provincie Zhejiang. Říká se mu tak kvůli lístkům svinutým do tvaru perel, které po zalití horkou vodou doslova explodují.

V Číně se pije neslazený, ale taktéž dost zdomácněl v severní Africe, kde tvoří základ takzvaného Touaregu, sladkého zeleného čaje s mátou. Ovšem nedává se do něj pouze máta. Výběr bylinky záleží na počasí. Máta chladí, takže se do něj přidává v horkých dnech. V těch chladnějších se do něj přidává čerstvý pelyněk, který zahřívá. Takže s tímto čajem Tě na jaře žádné počasí nezastihne nepřipraveného. Tak si vyber, jestli si ho připravíš spíš "po čínsku" (jemný, neslazený) nebo třeba "po marocku" (silný, příjemně výrazně natrpklý, slazený).

Příprava "po čínsku":7 - 9 g na 0,6 l 95°C vody, luhuj 1 - 1,5 minuty, čaj je vícenálevový

Příprava "po marocku": 9 - 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 4-6 minut nebo krátce povař. Sejmi z plotny. Silně oslaď. Přidej čerstvou mátu Nana nebo jiné bylinky. Více o marockém mátovém čaji, včetně videa z Maroka o tom, jak ho tam připravují "domorodci", najdeš na webu tady.

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Black dragon

Černý drak, celým jménem China Zhejiang Jiu Qu Black Dragon, znamená taktéž Červená slivoň od devíti zákrut, které po sobě (dle legendy) zanechal mladý chlapec, který se proměnil v černého draka a devětkrát se otočil, než opustil své rodiče.

Černý drak je stejně tak, jako předchozí Gunpowder, z čínské provincie Zhejiang. Jeho chuť je lehká a přesto plná a když zavřeš oči, tak v něm ucítíš příjemné čokoládové tóny.

Příprava: 6 - 8 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 3 - 5 minut

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Suoí Giang Mountain Tea

Pokud jsi byl ve Vietnamu nebo třeba aspoň v české Sapě (pražská vietnamská čtvrt), určitě jsi měl tu čest dát si po jídle malý kalíšek s tradičním vietnamským zeleným čajem. Asi uznáš, že je to docela síla. Já ho teda miluju, je skvělý na trávení a je to asi ten nejčastější typ čaje, se kterým se ve Vietnamu setkáš. Každopádně já tu mám pro Tebe trochu jiný level. Pochází z horské oblasti Suoí Giang. Malinko natrpklé chuti v něm stále je, ale jinak je to jeden z nejjemnějších vietnamských zelených čajů, který jsem zatím ochutnala. Opět můžeš pít i vychlazený.

Příprava: 5 - 7 g na 0,3 l 75 - 80°C vody, luhuj 2 - 2,5 minuty, čaj je vícenálevový

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Japan Gyokuro

Čekal jsi specialitku na závěr? Dočkal ses! Gyokuro patří mezi nejvíce ceněné japonské čaje. Tento konkrétně je celým jménem Japan Kagoshima Kirishima Gyokuro.

Před sklizní, která trvá pouze několik dní v roce, se rostliny čajovníku několik týdnů zastiňují. Díky tomu lístky získávají svou nezaměnitelnou smaragdově zelenou barvu a velmi lahodnou chuť květin, hor, moře a lesa. Prostě jaro každým coulem.

Příprava: 6 - 10 g na 0,3 l 50-70°C vody, luhuj 1-2,5 minuty, čaj je vícenálevový

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Hmotnost čajů: Ibišek a Gunpowder po 80 g, Black dragon a Suoí Giang po 50 g a Gyokuro 20 g.

Tyto Jarní Čajové Bedýnky pro Tebe s láskou zabalila chráněná dílna Fokus Mělník. Je to první vlna naší spolupráce, a i když jsem se snažila vše průběžně kontrolovat, tak je možné, že mi něco uniklo. Tak kdyby se náhodou stalo, že došlo k nějaké chybce (např. v balíčku ibišek by byl zelený čaj nebo kdyby Ti top delikatesy Gyokuro dorazilo 80 g místo 20 ti … i když to by bylo ve Tvém zájmu, abys raději zamlčel :D), tak se předem moc omlouvám, nešetři mě a dej mi o tom určitě vědět a hned to vyřešíme.

  • Ibišek sypaný ze Súdánu - na přípravu carcade / karkade
  • gunpowder temple of heaven kvalitní sypaný zelený čaj čínský
  • Black dragon - černý drak - prémiový sypaný černý čaj čínský
  • Suoí giang mountain tea kvalitní sypaný zelený čaj z vietnamu
  • gyokuro - japonsko - prvotřídní prémiový sypaný čaj z japonska