Japonsko

Japonsko to jsou šokující kontrasty tisíciletých tradic a nejmodernější technologie, kaleidoskop chutí a vůní, spěch velkoměst a hluboký klid zenových chrámů, majestátní hrobky, chladné a elegantní mrakodrapy, rýžová políčka za okny vlaku řítícího se třísetkilometrovou rychlostí, a v neposlední řadě místo, kde se před 70 lety násilně zastavil čas. Přijedeš-li s otevřenýma očima a srdcem, najdeš přátelskou, fascinující a na světě zcela jedinečnou zemi. Japonsko je mimojiné také kolébkou mletého zeleného čaje matcha. Vyrábí se tam z ní snad všechno, od sušenek, přes zmrzlinu po likér.

V Tokiju nevynecháš chrám Sensódži, bránu Kaminarimon, výlet lodí po řece Sumida, císařskou zahradu Hamarikjú, zátoku pod mostem Rainbow Bridge, největší zábavní čtvrt na světě Kabukičó … a když bude přát počasí, tak si Tokio hezky prohlídneš z ptačí perspektivy z nejvyšší TV věže na světě (634 m) – Sky Tree.

Následovat bude výlet lodí, vlakem a lanovkou do národního parku Fudži-Hakone, kde se budeš kochat pohledem na posvátnou horu z okolních hor a zrelaxuješ se v tradičních termálních pramenech.

V Nikkó Tě okouzlí hrobky největších z šógunů z rodu Tokugawa v prastarých cedrových lesích, chrám Rinnódži, svatyně Tóšógú a Futarasan.

A kromě všech možných cest vlakem se projedeš samozřejmě i šinkansenem, tentokrát cestou na pobřeží Japonského moře a mrkneš se i do tradiční dílny na barvení hedvábí v samurajské čtvrti Nagamači.

V Kanazawě se projdeš jednou z nejstarších japonských zahrad Kenrokuen, uvidíš původní domy gejš ve čtvrti Higašičaja a zbytky hradu s branou Išikawa, rušné tržiště Ómičó.

Další kroky Tě povedou přes Kjóto, Hirošimu, Mijadžimu, Osaku … bude to spousta zajímavých chrámů, zenové zahrady, pobavíš se ve večerní zábavní čtvrti Pontóčó, asi se trochu zamyslíš v Muzeu atomové bomby, u Památníku míru a ruiny budovy Centra na podporu průmyslu – symbol hirošimské atomové zkázy … prostě do 17ti dnů se toho vejde hodně a já bych ty názvy tak akorát popletla.

Takže k čaji. Japonsko je Meccou mletého zeleného čaje matcha a také dalších zelených čajů jako Sencha, Bancha, Hojicha, Tamaryokucha, Gyokuro … takže až budeš v chrámu Fénixe a v zahradách kolem, tak si určitě odskoč do slavné čajov ulice Byodoin-Omotesando, která je hned u severního východu ze zahrad. Je tam všechno co s čajem souvisí jako na dlani - čajovny, keramika, výrobci čajů, prodejce všech možných dobrot z matchi a ceny nejsou nějak přemrštěný.

Tyto a podobné výpravy pořádá China tours, tak mrkni na jejich nabídku.

  • Výhled na horu Fudži, Japonsko, photocredits: sayama on Pixabay
  • Zahrada Kenrokuen, Japonsko, photocredits: Ellen Chan on Pixabay
  • Gejša, Japonsko, photocredits: sasint on Pixabay
  • Starý cedrový strom, Japonsko, photocredits: Hans on Pixabay
  • Právě sklizené lístky čajovníku
  • Maják v Jokohamě, Japonsko, photocredits: merdanata on Pixabay
  • Chrám Sensódži, Japonsko, photocredits: patrik671 on Pixabay
  • Rychlovlak Šinkanzen, Japonsko, photocredits: kazokuda on Pixabay
  • Sky Tree v nončím Tokyu, Japonsko, photocredits: xegxef on Pixabay