Léto 2018

Čaje z Letní Čajové Bedýnky Ti zpříjemní poklidné ráno na chatě, proberou Tě před letním mejdánkem nebo osvěží, v podobě ice tea, až budeš ležet u vody.

Summer coctail

Tak na to, až budu moct dát do Čajových Bedýnek tenhle osvěžující ovocný čaj se těším už skoro rok. Poprvé jsem ho totiž ochutnala loni v létě a úplně mě dostal. Jenže to už byly loňské Letní Čajové Bedýnky dávno v oběhu a do Podzimních nebo Zimních se moc nehodil.

Chutná a voní jako průzračná voda ze studánky, která protekla horou šťavnatého a voňavého exotického ovoce.

Když ho nebudeš chtít pít horký, nech ho prostě vychladit a máš z něj top ice tea. Jen teda bacha na jednu věc, abys ho nesněd, ještě než ho tou vodou zaliješ ;)

Složení: mango, ananas, mandarinka, kokos, jahody, jablko, ibišek, šípek, zelený čaj (ten kokos jsem raději zvýraznila, nerada bych Tě měla na svědomí, pokud úplně “netoleruješ” skořápkové plody).

Příprava: 12 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj 8 - 10 minut

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Lung ching

Od studánky nepůjdeme daleko. O následujícím čaji jsi s největší pravděpodobností už něco slyšel, jde o jeden z nejznámějších zelených čajů na světě. Název v překladu znamená Dračí studna a čaj je celým jménem China Zhei Jang Lung Ching. Zhei Jang je oblast v Číně, ze které pocházejí první keře čajovníku, ze kterých vzešel tento čaj. Točí se kolem něj několik legend. Ta nejzajímavější je o drakovi, který se na dně studny usadil, pak byla dlouhá doba sucha a jemu se nějak podařilo s tím suchem skoncovat. Domorodci mu pak nosili do studny obětijako poděkování.

Zpracované čajové lístky mají charakteristický zploštělý tvar, chuť čaje je příjemně nasládlá a má ořechovo kaštanové aroma.

Příprava: 6 - 7 g na 0,3 l 80°C vody, luhuj 2 - 2,5 minuty, čaj je vícenálevový

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Huang Da Cha

Pokud se zrovna nemůžeš rozhodnout, jestli si dáš čaj nebo kávu, tento čaj to za tebe vyřeší. Je to vlastně taková káva mezi čaji. Patří mezi žluté čaje, které jsou většinou velmi lehké, ale tento je specifický tím, že na rozdíl od jiných žlutých čajů byl na konci výrobního procesu výrazně pražený a tím u něj vzniklo aroma připomínající kávu či čokoládu. Pochází z pohoří Huo v čínské provincii Anhui v Číně a celým jménem je China Anhui Huo Shan Huang Da Cha Yellow Tea.

Příprava: 7 - 9 g na 0,6 l vroucí vody, luhuj cca 2,5 minuty, čaj je vícenálevový

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Sunny mate rancho

Letní vedra s člověkem občas dokáží zamávat a takové malé povzbuzení s osvěžující chutí citrusu Ti jistě přijde vhod. Jde o zelené mate rancho zjemněné citrónovou trávou.

Maté je tradiční nápoj paraguajských indiánů, který se vyrábí z výhonků cesmíny paraguayské a kromě povzbuzujících účinků má i spoustu léčivých, stejně tak i citrónová tráva.

Tradičně se popíjí z kalabasy (vydlabaná tykev) kovovým brčkem se sítkem na konci (bombila). Lístky se v tykvi ponechávají celou dobu a opakovaně se zalévají.

Příprava: Tradičně se připravuje tak, že se lístků dá do kalabasy opravdu hodně (třeba i polovina nádoby). Ale to je jednak škoda, hlavně to pak dokáže s člověkem opravdu zamávat. Já si dám třeba 3 lžičky, zaliju vroucí vodou a když to vychladne to pitelné teploty, tak to začnu popíjet. Je hodně příjemný i vychlazený.

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Japan Oolong

A jako vždy, na závěr máme nějakou specialitku. Když se řekne japonský čaj, v 99% půjde o čaj zelený. Japonský oolong, polozelený čaj, je tedy opravdovou raritou. Pokud Čajové Bedýnky odebíráš už delší dobu, v té Jarní jsi mohl ochutnat oolong z Taiwanu, který byl rolován do kompaktních kuliček. Tady vidíš, jak moc se můžou lišit formy zpracování jednoho typu čaje. Naprosto odlišné jsou i chuťově. Zkrátka není oolong jako oolong. Každopádně oba jsou boží.

Příprava: 7-9 g na 0,6l vroucí vody, luhuj 2 - 3 minuty

Zamiloval sis tento čaj? Můžeš dokoupit tady.

Dárek od Orient Krystal

A na závěr tady máme milou pozornost, (nejen) letní talisman ze severu Čech z Orient Krystalu. Orient krystal je třígenerační obchůdek s drahými kameny s léčivou silou, o který se stará babí, Irča (mamí)a Renča (bejbýýýý). Pokud v bedýnce najdeš Růženín, tak Ti do života přivábí lásku a také zajistí klidný spánek. Pokud je to Křišťál, tak ten se zase skvěle hodí na koncentraci, vyklidnění a lepší paměť.

Ještě je u toho čínský penízek pro štěstí, tak si ho nezapomeň dát mezi drobné do peněženky. Více se dočteš here.

Tak a než se pustíš do přípravy čaje, tak aby Tvůj šálek byl opravdovým požitkem, tak dodržuj i všeobecné zásady přípravy čaje, jako je například předem nahřátá konvička či šálek, luhování čajových lístků volně, nikoli v sítku a tak dále. Víc se dozvíš tady.

P.S. Poslední povinná "technická": Minimální trvanlivost všech čajů je do června 2020, ale to je jistě budeš mít už dáááávno vypitý. A co se množství týče, tak Summer coctailu je 100 g, Japonského Oolongu 20 g, a ostatních po 50ti g.

  • Summer coctail - ovocný čaj z Letní Čajové Bedýnky skvělý i jako ice tea
  • Lunch ching - dračí studna - zelený čaj z Letní Čajové Bedýnky
  • Huang da cha - žlutý čaj z Letní Čajové Bedýnky
  • Sunny mate rancho - maté s citrónovou trávou z Letní Čajové Bedýnky
  • Japonský oolong - čaj z Letní Čajové Bedýnky
  • Drahý kámen od Orient Krystal jako dárek v Letní Čajové Bedýnce