Jaro 2018

V Jarní Čajové Bedýnce najdeš výběr 5ti sypaných čajů, které Ti do žil vpraví novou energii, osvěží Tě a možná třeba i omladí ;).

Spring elixir

Novou krev do žil Ti bezesporu vleje lahodný a osvěžující jarní elixír, který kromě spousty ovoce a zajímavých bylinek obsahuje také goji, plod kustovnice čínské. Ta se po staletí využívá v tradiční čínské medicíně jako omlazující ovoce. Podporuje vitalitu, dlouhověkost, má spoustu antioxidantů, strašně moc vitamínu C a jiných prospěšných látek a tolik blahodárných účinků na lidské tělo, že kdybych je tu všechny vyjmenovala, tak bys mi stejně nevěřil. Dokonce koluje i mýtus, že se Číňan Li Qing Yuen dožil 252 let (1678-1930) díky pravidelné konzumaci plodů právě kustovnice čínské.

Složení:goji, květy slézu, zázvor, jablka, bezinky, kořeny třapatky (echinacea) a šípek.

Příprava:12 g na 0,6l vroucí vody, luhuj 8 - 10 minut.

Pu erh mini

I Pu erh se může pyšnit velkým množstvím léčivých účinků a možná Tě potěší, že Ti pomůže i s hubnutím (přeci jen doba plavek tu bude než řekneš: "Borůvkový koláč"). Pu erh je město v čínské provincii Yunnan, takže ho mají v názvu všechny čaje, které odtud pocházejí. Pod pojmem Pu erh se ale hlavně rozumí určitý specifický způsob zpracování čaje, který má kolébku právě v Pu erhu. Jde o proces, jehož významnou součástí je dodatečná fermentace čajových lístků a v mnoha případech se pak formují do různých tvarů (hnízd, mističek, cihel …), které se nechají zrát několik týdnů nebo i několik let či desítek let, prostě jako archivní víno. Čaj pak získá charakteristickou zemitou příchuť, kterou někteří milují a jiní nenávidí.

Dlouho jsem váhala, jestli Pu erh do Čajové Bedýnky dát. Chuťově je opravdu specifický. Ale hodně lidí se ptalo, kdy v bedýnkách bude a navíc jste si to odhlasovali na sociálních sítích. Taky je fakt, že je to takový pojem, že by bylo dobrý, abys aspoň teda tušil o co jde, až se bude mluvit o různých archivních čajových koláčích a cihlách. Také by Tě mohlo zajímat, že konzumace Pu erhu byla běžným smrtelníkům doslova zakázaná. Pít ho mohl pouze císař a jeho nejbližší. Proto se mu také někdy říká Čaj císařů. A zakázané ovoce chutná nejlépe, že? Tak uvidíme, co Ty na to. Tento je celým jménem Pu erh mini tuo cha (zralý). Archivní tedy není, to by ses nedoplatil.

Příprava:8 - 12 g na 0,6l vroucí vody, luhuj cca 5 minut (jedna hnízdečko váží cca 3 g, před zalitím ho rozdrol mezi prsty). Čaj je vícenálevový.

Sejak

Když už tam byla ta olympiáda, tak by nebylo od věci ochutnat jaký tam mají čaj. Ano, mluvím o Koreji a o korejském zeleném čaji Sejak, který patří mezi ty nejlepší čaje, které Korea nabízí. Lístky jsou smaragdově zelené a drobounké. Sklízejí se totiž když dosáhnou velikosti vrabčího jazýčku, jak se také tento čaj někdy nazývá ("jakseol / sparrow tongue"). A pokud jsi už někdy slyšel o páté chuti, tzv. umami (taky mě překvapilo, že už nemáme jen sladké, slané, kyselé a hořké), tak Sejak je hodně bohatý na aminokyseliny, které tento druh chuti způsobují.

Příprava:10 g na 0,6 l vody o teplotě 60–70 °C, luhuj 2 minuty.

Darjeeling Poobong

Když u mě byla jednou kámoška na čaji a já jí připravila právě tento Darjeeling, druhý den mi volala její dcera a říká: "strašně nutně potřebuju ten čaj, kterej jsi dala včera mámě, ona přišla domů úplně vysmátá". Přísahám, že jsme nic jinýho nepily :D.

Je fakt, že na mě čaje z Darjeelingu mají úplně nejvíc nakopávací účinky, takže pokud trpíš jarní únavou, tak ten Ti ji z těla vyžene jedna dvě. No a na jejich chuť rozhodně nenechám dopustit.

Tento je z malé čajové zahrady Poobong, což je v překladu "údolí za mraky". Říká se jí tak proto, že mlha je v této oblasti velmi častým jevem. Nachází se pouze pár kilometrů od nejvýše položené železniční zastávky v Indii v městečku Ghum.

Celým jménem je Darjeeling FTGFOP 1 Poobong. Co ta písmenka znamenají si můžeš přečíst tu.

Příprava:7 g na 0,6l vroucí vody, luhuj necelé 2 minuty.

Oolong Ali Shan

Vysokohorský je i tchajwanský oolong z pohoří Ali (Ali Shan). Celým jménem Formosa Ali Shan Mi Xiang Oolong. Dej si ho, až budeš mít chuť na něco jemnějšího, s vůní jarních květin a hlavně, až budeš mít opravdu klid. Protože je to fakt lahůdka a nezaslouží si, abys ho vypil někde za pochodu. Tím, že je z nadmořské výšky až třeba 2000 m, tak rostliny čajovníku rostly pomaleji a tím se do lístků nakumulovalo podstatně více chuti.

Příprava:6 - 8 g na 0,3l vody o teplotě cca 80°C (první nálev spíš o trochu teplejší, další mohou být chladnější), luhuj 1-2,5 minut (průběžně ochutnávej, jaká síla Ti vyhovuje nejvíc). Čaj je vícenálevový (lze zalít minimálně 3-4x) a je vhodný pro přípravu stylem gong fu cha, kterou jsem popsala tady.

Dárek od Biorythme.cz

Tento dárek je od Anet z Biorythme.cz, která s láskou ručně vyrábí přírodní kosmetiku a já si myslím, že rozhodně stojí za vyzkoušení. Jde o Relaxační krém pro smíšenou pleť - hebký balzám s bambuckým (shea) máslem, vzácným arganovým olejem a 100% čistým éterickým olejem, který regeneruje pokožku a zabraňuje ztrátě vlhkosti. Krém neobsahuje vodu a tím zaručuje, že je skutečně koncentrovanou péčí, která hladí a hýčká vše,čeho se dotkne - a to vše zcela bez použití jakýchkoliv konzervantů. V Jarní Čajové Bedýnce jsi ho našel, pokud patříš mezi ty, co Čajové Bedýnky odebírají na 2 a více ročních období anebo pokud jsi byl mezi prvními 50ti, kteří si Jarní Čajovou Bedýnku objednali.

Tak a než se pustíš do přípravy čaje, tak aby Tvůj šálek byl opravdovým požitkem, tak dodržuj i všeobecné zásady přípravy čaje, jako je například předem nahřátá konvička či šálek, luhování čajových lístků volně, nikoli v sítku a tak dále. Víc se dozvíš tady.

P.S. Poslední povinná"technická": Minimální trvanlivost všech čajů je do února 2020, ale to je jistě budeš mít už dáááávno vypitý. A co se množství týče, tak Spring elixiru je 100g, Oolongu Ali Shan 20 g, a ostatních po 50ti g.

  • Spring elixir - ovocný čaj s goji z Jarní Čajové Bedýnky
  • Pu erh mini tuo cha - tmavý čaj z Jarní Čajové Bedýnky
  • Sejak - korejský zelený čaj z Jarní Čajové Bedýnky
  • Darjeeling FTGFOP 1 Poobong - černý čaj z Jarní Čajové Bedýnky
  • Formosa Ali Shan Mi Xiang Oolong - polozelený čaj z Jarní Čajové Bedýnky
  • Jaro 2018